When In Rome…

Roma cidden yaşamak için enteresan bir şehir. İyi ki de burayı seçmişim diyorum şimdi (ilk geldiğimde “10 ay kalınır mı burada ya, ben ne yaptım!” diyordum eheh). Şehrin güzelliğini anlatmama gerek yok zaten, ana caddelerin ortasındaki 2000 yıllık harabeleri izlerken hülyaya dalmak, köşeyi dönünce çat diye 600 yıllık kiliselerle karşılaşmak, her yerin ama her yerin binbir milletten insanla dolu olması, İtalyanlar’ın nev-i şahsına münhasır tavırları, rahatlıkları… 2,5 ay üzerine şunu söyleyebilirim ki, ben Roma’yı çok seviyorum! (Also in English)

Seviyorum da, ilginçlikleri de bitmiyor tabi :) Her geçen gün, gülerek yeni bir şey keşfediyorum.

– İtalyanlar için güneş gözlüğü zinhar sadece gözleri güneşten korumak için kullanılacak bir aparat olamaz, olabilemez. Güneş gözlüğü; metro, restoran, kafe, mağaza ve daha bilumum güneş ışığı almayan yerde takılması caiz olan bir şey burada. Daha ziyade çaktırmadan milleti kesmek için kullanıyorlar tabi, çakallar ;)

20141011_150740– Bir gün sabahtan kapıda bir hareketlilik, bir uğultu vardı. Pencereden baktım, karşı apartmanlarda herkes pencerelerde, balkonlarda; hani sadece teyzeler değil, genç kızlar da öyle. Dedim düğün falan var heralde, ki haklı çıktım. Apartmandan gelin çıktı. Fotoğraflar, akrabalar falan filan, tıpkı Türkiye’deki gibi herkes ilgiyle izledi. Enteresandı. Sonra bir gün Piazza Benedetto Cairoli’de bir kilisede (sonradan öğrendim ki San Carlo ai Catinari imiş) bir düğüne denk geldim, yine kilisenin önünde yığınla insan vardı, hatta kaldırıma oturmuş gelinin çıkmasını bekleyenler vardı. Ama orası daha turistik bir yer olduğu için, gezmeye gelenlerin ilgisini çekmiştir diye düşünüyorum.

– Biscotteria, yogurteria gördükten sonra hiçbir uydurmasyon kelimeye şaşırmıyorum artık. İtalya’nın “X Sarayı” konsepti de bu. Sonuna -eria ekle, ok. Bloggeria: Blogların yazıldığı yer :D eheh

20140926_120805

– Burada loto, piyango, kumar aletleri vs. envai çeşit şans oyunları pek popüler. Ama özellikle yaşlılar arasında! En az 80 yaşında görünen, beli bükük yaşlı nineler bile tabacchi’lere (tütüncü ama sakız şeker, loto, kontör, pul, kağıt kalem vs. her şey var bunlarda) uğrayıp loto kuponu yatırıyor. Dedeler blackjack aletlerini boş bırakmıyor.

– İzci çocuklar Kanada sınırları haricinde de gerçekten varmış! Geçen gün bir vagon dolusu izciyle aynı metrodaydım, Lazio bölgesinin izcileriymiş, kollarında yazıyordu. Sırf ben değil, trendeki herkes ilgiyle bakıyordu çocuklara ve kıyafetlerine.

İzlenimlerim devam edecek, şimdilik when in Rome, do as the Romans do ;)

 

Öperim,

Merve

 

~~~

Rome is truly an interesting city to live in. Now I’m saying thank goodness I’d chosen to come here (when I first came, I kept saying “How can I stay here for 10 months, what the hell was I thinking?!” heheh). There’s no need for me to tell the beauty of the city, daydreaming when looking at the 2000-year-old ruins right in the middle of main avenues, running inadvertently into 600-hundred-year old churches around a corner, everywhere but everywhere being crowded with people from a hundred different nations, idiosyncratic attitudes of Italians, their leisureliness… After 2 and a half months, I can say that, I love Rome very much!

I love it but its kinks do not end anywhere near, of course :) Each day I discover something new and laugh at it.

– For Italians, sunglasses can never, ever be merely a device to protect eyes from the sun. Sunglasses are acceptable to be worn in metro, restaurants, cafés, shops and many not-getting-sunlight areas in general. Of course, they actually observe other people behind the shades, shrewds! ;)

– One day, in the morning, there was a commotion, a buzz down at the door. I looked from the window and saw that almost everyone in the building across is at their windows and balconies; I mean, not only old aunties but young girls as well. I thought there was probably going to be a wedding, and I turned out to be right. A bride came out of our building. Photos, relatives and everything, just like in Turkey, everyone watched them curiously. It was interesting. Later, one day, I came across another wedding at a church in Piazza Benedetto Cairoli (I later found out that the name of the church is San Carlo ai Catinari), there was quite a crowd in front of the church, even some people were sitting on the sidewalk, waiting for the bride to exit. But since that was a more touristic place, I guess tourists were more interested.

– After seeing biscotteria and yogurteria; I don’t get surprised by any makeshift word anymore. Italian’s concept of “x palace” (a very common and popular name for any kind of shop in Turkey, that started with Simit Sarayı [Simit Palace] but went as low as Underwear Palace) is this obviously. Put -eria at the end and ready to go. Bloggeria: Where blogs are written. Heheh.

– Lotto, lotteries, slot machines and the likes are very popular in here. But among the seniors! Grannies that look at least 80 years old and walk half bent visit the tabacchi (tobacco shops but you can find anything from gums, candies, lotto to prepaid minutes recharging, stamps, pen and paper and many others) to submit their coupons. Granpas do not leave the blackjack slots alone.

– Scout boys and girls do actually exist in somewhere other than Canada! A few days ago I was in the same metro with a vagon full of scout kids. They happened to be Lazio region scouts, it was written on their arms. Not only me, but the whole vagon was watching them and their uniforms curiously.

I’ll continue with writing my impressions, for now, when in Rome, do as the Romans do ;)

Kisses,