Tarabya’da Enfes Bir Cafe: R.E.A.D

Kaç zamandır Tarabya’dan her geçişimde R.E.A.D Cafe & Bakery’yi görüp, “Ay bir gün de şuraya gelsem…” diyordum ama bir türlü kısmet olmamıştı. Geçenlerde arkadaşım Saadet‘le “Hadi artık kıralım bu zinciri!” dedik ve soluğu Tarabya’da aldık. İyi ki de almışız, bundan sonra uğrak mekanımdır burası; gün aşırı makalelerimi, ödevlerimi alıp konuşlanacağım bir köşeye :)

"Oku" diyen kafede kitap olmaz mı :)

“Oku” diyen kafede kitap olmaz mı :)

Tarabya Oteli‘nin altındaki bu kafe önce adıyla tavladı beni. Kaldırım taşı kitaplardan minik broşürlere kadar eline ne geçerse okuyan bir deli olduğumdan, bu pek şaşırtıcı değil tabi :) Güzel havalarda, güneşin altında, arada Boğaz’a bakarken kitabımı okumak, yanında da şöyle güzel bir kahve içmek… Oh mis.

14 Şubat'ta gittiğimiz için bol pembeli kalpli süslemelere denk geldik :)

14 Şubat haftasında gittiğimiz için bol pembeli kalpli süslemelere denk geldik :)

“Bugün otele kadar yürüdük, yorulduk!” cümlesiyle aile ve komşular nezdinde sahildeki spor yürüyüşlerinin kilometre taşı, annemin her geçişte “Biz burada evlenmiştik” diye hatırlattığı, belki de 10 yıldır tadilatta olduğu için, Hacıosman Bayırı’ndaki otelin ardından ikinci bitmeyen otel ünvanını almak üzereyken açılan Tarabya Oteli, Sarıyer’liler için önemli bir yerdir. Gördüğüm kadarıyla otelin popülaritesi R.E.A.D’e de yansımış, zira pek boş görmüyorum.

Bu bitkinin adı nedir? Canlı bitki değil mi?

Dışarısı ayrı, içerisi ayrı güzel buranın. Dışarıda malum, deniz havası, içeride sıcak ve ferah bir ortam var. Cam kenarındaki masalar, havanın soğuk olduğu pazar sabahlarında karaborsaya düşecekmiş gibi bir izlenim yaratıyor :) Mekanda çalan müzikler bizim hoşumuza gitti; sevdiğimiz klasiklerin yeni yorumları.  Ambiyansı güzel, sakin, rahat ve şık bir yer.

Pasta verin bana!

Pasta verin bana!

R.E.A.D’de Her yerde olan yiyeceklerden farklı şeyler var. İsimleri de bir o kadar değişik ve insan merak ediyor. Misal, Mesir Macunlu Sütlaç var menüde, bir dahaki gidişimde onu deneyeceğim. Biz o gün Saadet’le Opera Pasta (şu üstteki fotoğrafta görünen) ve Ananaslı Tart yedik. Ananaslı Tart miniminnacık ama çok güzel bir tatlı. Sıcak tart hamuru, kararınca krema, üzerinde bir dilim ananas, üzerinde ahududu sosu ve içinde de Soner Bey’in söylediğine göre nar ekşisi var. Çok hafif, tadı kıvamı yerinde. Opera ise incecik kat kat kek ve çikolatadan oluşuyor. Kestikçe geometri soruları gibi iç içe dikdörtgenler çıkıyor :) Tadı enfes, ama Ananaslı Tart’tan sonra biraz ağır geldi. Mekanın bayağı güzel bir de kahvaltısı varmış, bir gün denemeli. Ayrıca fiyatlar da normal, tüm kahveler 10 tl, tüm pastalar 14 tl. Yemekler de hatırladığım kadarıyla 30-80 tl aralığında. O güzelim tatlı, pasta ve çikolataları paket yaptırıp götürebiliyorsunuz da.

R.e.a.d.6-born4kaos.com

Ama en güzeli ne biliyor musunuz? Servis kalitesi. İşte bu yüzden otellerdeki mekanlara gitmeye bayılıyorum. Gerçekten nezaketle sizinle ilgilenen çalışanlar bir mekanın en önemli, altını çiziyorum en önemli noktası. Mekanlar çalışanlarına 3 kuruş ücret verip onları köle gibi kullandıkları, belirli bir standardı tutturmaya çalışmadıkları ve çalışanlarını buna uygun olarak eğitmedikleri müddetçe hiçbir yere gelemeyeceklerini anlamalı artık. Bu gibi yerlere tepkimizi koyalım. Asla garsonu şikayet edelim de işinden olsun değil demek istediğim; insanlar zaten emeklerinin karşılığını alamıyor çoğu zaman. Şikayetimiz, ürünlere fahiş fiyatlar koymayı bilen ancak çalışanını sömürdüğü gibi doğru düzgün hizmet vermeyi de başaramayan mekanlara olmalı doğrudan. R.E.A.D’in başta Soner Bey olmak üzere tüm nazik çalışanlarına ve yöneticilerine teşekkür ediyorum buradan.

Özetle, biz burayı çok sevdik. Yolunuzu mutlaka düşürün, siz de görün :)  R.E.A.D Foursquare ‘den haritada nerede olduğu görülebilir.

 

Öperim,

Merve

 

~~~

For some time now, I’ve said “Oh I shall come here one day…” each time I passed through Tarabya and saw R.E.A.D Cafe. A few days ago, me and my friend Saadet finally decided to break this cycle and ended up in Tarabya. I’m so glad we did, this will be my hangout place from now on; I’ll perch at a corner with my articles and homework every other day :)

This cafe on the left of Hotel Tarabya‘s entrance, hooked me first with its name. Since I’m a bookworm who reads just about anything from huge books to small leaflets, it’s not surprising at all :) In good weather, under the shining sun, reading my book and stealing a glance at the Bosphorus every now and then, sipping a nice coffee… Excellent.

The milestone of the jogs at seaside among family and neighbourhood as in “Today we walked as far as the hotel, we’re exhausted!”; the place that mom always reminds as the place she got married with dad; probably because it was under construction for maybe 10 years, that was about to get the name The Second Unending Hotel after the one in Hacıosman, The Grand Hotel Tarabya has been an important place for people in Sarıyer. As far as I can see, the popularity of the hotel reflected on the cafe because I never see it empty.

The outside and inside of the place is beautiful in their own way. On the outside, obviously, there is sea view and the inside is warm and comfortably spacious. It seems to me that the tables at the windowside will go black market on Sunday in a colder weather :) We liked the music here, new versions of classics we loved. A place where the ambiance is nice, comfortable, calm and definitely sleek.

There are different food in R.E.A.D than other places. Their names are just as different and one wonders. For instance, there’s Rice Pudding with Mesir Paste (I don’t remember if they had a better translation for this :)) in the menu, I’ll try it the next time. We had Opera Cake (the one in the picture above) and Pineapple Tart with Saadet that day. Pineapple Tart is a tiny but delicious dessert. Warm tart crust, enough cream, a nice slice of pineapple and raspberry sauce on top and according to Mr. Soner, there’s pomegranate syrup in it. Very light, so good. Opera is made of many many thin layers of chocolate and cake. It looks like a geometry problem with several rectangulars as you cut it :)  It’s fantastic but it feels a little too heavy after the Pineapple Tart. Also the prices are normal here; all coffees are 10 tl, all cakes are 14 tl. As far as I remember, main dishes range from 30 to 80 Turkish Liras. There’s also a take-away option for those desserts, cakes and chocolates.

But you know what’s best? It’s the service quality. This is why I so like going to places in hotels. Truly, underlined, service employees who politely attend to you is the most important point of a place. As long as they exploit their employees and pay them very little, not try to maintain a certaint standard and train their employees accordingly, these cafes and restaurants should realize that they will not be anything worthy of mentioning. Let’s react against these places. It’s not that I’m saying we shall complain about the waiter and cause them to lose their job, never! Our complaint should be aimed directly at the managements who tag fancy prices but cannot manage quality service, let alone exploiting their employees. I want to thank Mr. Soner and all the polite employees and managers of R.E.A.D.

In summary, we quite liked it here. Create your chance to visit it and see for yourself :) The map  can be seen at R.E.A.D Foursquare

Kisses,