Taptahta Çubuklu Dondurma Reklamı

Kadın vücudunun metalaştırılması ya da seks objesi haline getirilmesi, malumunuz, hiç bitmeyen bir tartışmanın konusu. Üstelik, son yıllarda buna erkek vücudunun metalaştırılması da eklendi. Reklamlar metalaştırmanın şahika noktası ve zaman zaman kimi markalar bu durumu eleştiren reklamlar çekerek dikkati toplamaya çalışıyorlar. Yeni ve güzel bir örneğini Batesmotelpro, Panda için yapmış.

dondurmareklam

Çikolata yerken adeta faz değiştirip 4. boyuta geçen, o çikolatanın kalorisi benim bu taş vücudumu bozmaz mı diye hiç düşünmeyen seksi kadınlar, krem sürerken neredeyse orgazm olan yarı çıplak kadınlar, dondurmayı dişlerken Amazonlar’ın verimli yeşilliğinde hamakta sallanırken bir yandan güneşlenip bir yandan ayağıyla kuma şekiller çizerken saçları uçuşan güzel kadınlar, kahve içerken ay ışığında mehtapta sandal sefası yapar kıvama gelen seksi kadınlar, hatta hatta kızarmış tavuk kanadını ısırırken çıtırtılarla galaksilerarası yolculuğa çıkan kadınlar… Örnekler çok. Tamam sex sells de, nereye kadar kardeşim?

reklam-sosyalmedya-kultur-elestiri-toplum-born4kaos

Sütü Seven Kamyoncu ve Bana Kitap Al parodileriyle tanıdığımız Batesmotelpro, güzel ve esprili -ve hayli realist- bir işe imza atmış: Hazlı ve Öfkeli. Buyurun önce izleyin, sonra konuşalım. İşte o reklam:

Ben reklamın adını beğenmedim, ne alaka? Fakat saksafoncunun şaşkın halleri ve dondurmayla kendinden geçen kadının eşi gelince ona sürtünerek saksafonu çalması yarıp geçiyor :D Havucu ortadan kırarak çikolatanın kırılma sesini çıkarmak, telefondaki bakkalın telefon kapandıktan sonra “Kapattı” demesi güzel detaylar. Ben beğendim.

Hazlı ve Öfkeli.mp4_000065480

Reklam, farkettiğiniz üzere Algida’nın Magnum reklamlarına doğrudan gönderme ama bu vesileyle tüm çikolata, dondurma, sakız vs reklamlarına da giydirmişler. Adeta Sprite’ın 90’lı yılların sonunda dillere pelesenk olmuş “İmaj hiçbir şeydir, susuzluk her şey” reklamı gibi. Pahalı hediyeler gösterip (Satürn? :D) “Çıksa da vergisini ödeyemezsiniz zaten” kısmıyla realizme de selam çakan reklam, aslında bizzat kadın ve erkek figürlerini kullanmış olsa da bence başarılı. Terminolojiyi kullanmak gerekirse, viral olarak sosyal medyada yürüyecek belli :)

222831_184000734980586_164834083563918_429865_4764158_n

Bununla birlikte, değinmeden geçmek olmaz; Biscolata reklamları da epey tartışma yaratmıştı hatırlarsınız. Kimileri kadının metalaştırılması gibi bu da erkeğin metalaştırılması demişti, kimileri de bu reklam asıl o metalaştırmayla dalga geçiyor demişti. Ben iki  gruba da hak veriyorum zira devam filmlerinde etrafı kırıp döken ama şuh bakışlar fırlatmaktan geri kalmayan sakar barista gibi absürt temalar vardı ancak kas deposu erkek vücudunun gözümüze kulağımıza sokulduğu da bir gerçek. Şikayeti olan yok, o ayrı :)

Son olarak, Panda reklamında takıldığım bir nokta: Koca figürü gerekli miydi? Ya da “mantığın sesi” bir erkek figürü olmak zorunda mıydı? Ne diyorsunuz?

 

Peki siz reklamı beğendiniz mi? Sizce yeni bir dönem başlatır mı?

 

Öperim,

Merve

 • Cansu

  Vallahi ben olaya kadının metalaştırılması vs açısından bakmadan reklamı ilk izlediğimde bayağı eğlendim. Hoşuma gitmesinin de en büyük sebebi insanları salak yerine koyan, abuk subuk abur cubur reklamlarıyla dalga geçiyor olmasıydı. Çatır çutur kırılan dondurmaları orgazm olurmuşçasına yiyen, bir püskevit için şekilden şekle giren, kanepelerde filan kıvranan ablaları gördükçe içimden geçen her şeyi yansıtmışlar. İsmail Abi styla söylemek gerekirse; “Hayır nabıyonuz? Koca koca adamlar kadınlar nabıyonuz yani, altı üstü bir dondurma işte.” Normalde rakibinin ürününe bok atan reklamları sevmem ama burada ürüne değil de daha çok onun sunuluş biçimine laf edildiği için hoşuma gitti.

  Bir de hakikaten ısırarak dondurma yemek nedir arkadaş? Benim dişlerim kamaşıyor, damağım ağzım, beynim donuyor yahu. Zaten bir de o çikolata parçaları üstüme düşer her seferinde, kıyafetimi kirletir. Adam gibi yalayın işte, ısırmak niye?!!! :))

  Koca figürüne de ben çok ters bakmadım, açıkçası onu “mantığın sesi” olarak oraya koyduklarını düşünmedim. Yalnızca bir kocanın varlığı üzerinden daha fazla espri çıkarmaya çalışmışlar. Bkz; saksafoncu abiyi giydirmesi, yelpazeci abiyi kovması vs. Hatta biraz daha zorlarsak, adamın “Ulan bir dondurmanın yaşattıklarını ben yaşatamıyorum bu kadına!” diye esasen kendine sinirlendiğini de söyleyebiliriz.:P

  • Born4Kaos

   Yorum için teşekkür ederim ;)

   İlk izlediğimde ben de beğendim reklamı, ikinci izleyişimde de kaçırdığım espriyi fark ettim (“Kapattı”) :) Şaka bir yana Panda’yı da bu riski aldığı için tebrik ediyorum. Evet, eleştirel bir bakış açısı var, “Neyin peşindesiniz?” diyorlar ve bu güzel!! Herkese örnek olması dileğiyle.

   Dondurmayı yalayarak nasıl bitiriyorsun arkadaş? Bitmez o üç saatte, erir akar her yere… :D

   Koca figürü ile ilgili, Batesmotelpro’ya dahil olduğunu yeni öğrendiğim, ve bu filmin çekiminde bulunan bir arkadaşım şu yorumu yaptı:

   “Bu tip filmlerde senaryoyu finale bağlayacak bir yardımcı karaktere
   ihtiyaç duyulur, “koca” karakteri o anlamda pek çok işlevi aynı anda
   görüyor. hem olayın klasik bir reklamdan çıkmasını ve iyice absürt bir
   noktaya gelmesini sağlıyor, hem de filmi packshot’a bağlıyor.”

   Elbette ki espriyi devam ettirebilmek ya da açıklayabilmek için bir figüre daha ihtiyaç var. Ben o soruyu biraz da feminist açıdan şeytanın avukatlığını yapmak için sormuştum aslında; yani bilinçaltımızda “bu tür anlamsız şeylere kadınlar takılır, erkekler mantıklıdır bunlara takmaz” gibi bir kanıksama mı var, diye sorgulamak istemiştim :)

   Bir dondurmanın yaşattıklarını yaşatamayan ahahah ne kadar isyan etse hakkı :(

 • Pozitif Manyak

  Kadının metalaştırılmasını sorun olarak görüyorlar da kim görüyor? Nerede görüyor? Millet şikayetçi değil ki yıllardır bu reklamlar devam ediyor.Bunlara ses çıkaranlar kadınlar.Onlarında maalesef hepsi değil.Çünkü konu hakkında bilinçsiz o kadar çok kadın var ki.Olanları da reklamlardan anlaşılacağı üzere takmıyorlar.Zaten o takmadıkları da fazla sorun olmasın diye biscolata reklamları çıktı başımıza.Biscolata reklamlarından şikayetçi değiliz o ayrı :D Zaten ya kadını da erkeği de kullanmayın ya da ikisini de kullanın.Gerçi benim sinir olduğum şeylerden bir tanesi de biscolata reklamlarının bir sürü espriye konu olmasına rağmen kadınların reklamlarının “normalmiş” gibi karşılanması.Biscolata reklamları için dizilerin içinde gönderme yapılıp dalga geçildi,skeçleri yapıldı.Ama kadınlar için en azından ben öyle bir şey görmedim.O yüzden reklamdaki koca figürü bana da biraz gereksiz gözükmüş olsa da böyle bir reklamın yapılmış olması bile bu konu hakkında atılmış güzel bir adım.Güzel olmuş.Böyle bir yazı yazıp bunu paylaşmanda çok güzel,keyifle okudum eline sağlık :))

  • Born4Kaos

   Yorum için ve okuduğun için çok teşekkür ederim canım :) Senin de gözüne sağlık.

   Doğru, kadının cinsel obje olarak görülmesi yalnız belirli bir kesim için sorun sanki. Yeni bir şey de değil bu olgu. Eh bir yanda da bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılık var…

   “Zaten ya kadını da erkeği de kullanmayın ya da ikisini de kullanın.” Her alanda eşitlik istiyoruz! :) Yalnız Biscolata, erkeklerin cinsel obje olarak kullanıldığı dünyada ilk değildir belki ama Türkiye’de ilk örnekti bildiğim kadarıyla. Dolayısıyla bu kadar ses getirilmesi, muhabbete konu olması doğal. ,

   Koca figürü ile ilgili, yukarıdaki yoruma da yazdım, bir daha yazıyorum. Batesmotelpro’ya dahil olduğunu yeni öğrendiğim, ve bu filmin çekiminde bulunan bir arkadaşım şu yorumu yaptı:

   “Bu tip filmlerde senaryoyu finale bağlayacak bir yardımcı karaktere
   ihtiyaç duyulur, “koca” karakteri o anlamda pek çok işlevi aynı anda
   görüyor. hem olayın klasik bir reklamdan çıkmasını ve iyice absürt bir
   noktaya gelmesini sağlıyor, hem de filmi packshot’a bağlıyor.”

   Elbette ki espriyi devam ettirebilmek ya da açıklayabilmek için bir figüre daha ihtiyaç var. Ben o soruyu biraz da feminist açıdan şeytanın avukatlığını yapmak için sormuştum aslında; yani bilinçaltımızda “bu tür anlamsız şeylere kadınlar takılır, erkekler mantıklıdır bunlara takmaz” gibi bir kanıksama mı var, diye sorgulamak istemiştim :)

 • http://mertidinle.com/ Mert Dolu

  Her çalıştığı markayı yükseltmesini bilen tek production

 • Gizem

  şahane bir reklam olacakken köşesinden dönmüş. reklamın birçok etkili bitiş noktası varken uzattıkça uzatmışlar. birkaç parça halinde yayınlansa daha güzel olabilirdi. bir de eş rolündeki oyuncuyu hiç beğenmedim. replikler de kötü. “bebişim” özellikle çok kötü. sonundaki telefon konuşması da gereksiz uzatılmış. biraz daha kısa olsaydı daha çok güldürebilirdi.

 • Gizem

  bir de reklamın amacı, yıllardır “sex sells” diyerek gözümüze sokulan klişe dondurma reklamlarıyla dalga geçip “dondurma yiyosun işte, abartma” diyerek “ilgi çekmek” ve böylece panda’nın ismini duyurmak. panda için cesur bi hareket ve fikir zekice tasarlanmış, güzel… fakat “klişe” olanla dalga geçerken yine o sondaki eş faktörüyle kendisi klişe olmuş bir reklamdır aslında. beni en çok rahatsız eden nokta bu sanırım. o yüzden reklamı parça parça görmek ve birçok başka noktada bitmesini istedim aslında.

  • Born4Kaos

   Gizemcim yorum için teşekkürler :) Ben de filmin çok uzun olduğunu düşünüyorum. Koca figürü beni de “koca” oluşuyla rahatsız etti, orada esprileri yansıtacak başka bir karakter de olabilirdi belki ama bu klasik Türk aile ev yaşamı tarzı da bir klişe, dediğin gibi. Neyse, fikir güzel ve Panda’yı da bu riski aldığı için tebrik ediyorum :) Darısı başka markalara.