Sosyal Medyaya Nasıl Erişiyoruz?

Sosyal medya platformları sizce mobil cihazlarda mı daha çok kullanılıyor yoksa masaüstü bilgisayarda mı? Serhat konuyu Sozyal.co‘da tartışmış, biz de bakalım.

The Wall Street Journal ve Statista‘nın yaptığı bir araştırmayı aktaracağım. comScore verilerine göre hazırlanan grafik sosyal ağları kullanımımızın hangi araçlarla yapıldığı yönünde. Sosyal ağların yapılarının öncelikli etkili olduğu görülen grafikte, kendi kullanım alışkanlıklarımızı da rahatlıkla görebiliyoruz.

social_network_activity_mobile_vs_desktop

Instagram, Vine ve Snapchat‘in neredeyse tamamen, Twitter‘ın da yoğun olarak mobil cihazlardan kullanılıyor olması elbette şaşırtıcı değil, zaten bu platformların kullanım amaçları da bu yönde. Ancak Pinterest‘in %92 gibi bir oranla mobilde kullanılıyor olması bence çok şaşırtıcı. Zira Pinterest, on-the-go tabir ettiğimiz, aceleci, anlık ya da sürekli güncel olması gereken bir ortam değil, bir sohbet-muhabbet ortamı da değil. İlginç bir sonuç :) Tumblr gibi bir sonuç çıkmalıydı bence. Facebook ve LinkedIn‘in durumu da hiç şaşırtıcı değil elbette, “Facebook’taki oyun kültürü” daha ölmemiş!

Ps. Bu yazıda “sosyal ağ” ve “sosyal medya” kavramlarını aynı anlamda ve birbirlerinin yerine kullandım, ama aslında farklı olduklarını biliyoruz. Çok keskin bir çizgiyle de ayıramıyoruz çünkü içiçeler, malum.

Son olarak içimden geldi, Viva la Internet! :)

Öperim,

Merve

 

 • Serhat Oz

  Efenim ellerinize sağlık :)

  • Born4Kaos

   Efendim teşekkür ederim :) Takipçiniziz.

 • http://mertidinle.com/ Mert Dolu

  kapak fotoğrafını ps hatta paint ile küçültüp yüklersen, telefon üzerinden siteni takip edenler daha hoşnut kalabilr :P

  sadece fotoğrafın boyutu 1,80 mb yuh !

  • Born4Kaos

   Haklısın! Hiç bakmadım boyutuna :/

  • Born4Kaos

   286 kb yaptım efendim, uygun mudur :)

   • http://mertidinle.com/ Mert Dolu

    pek hoşnut kaldım efendime söylim :D