Shall We Go Out on a Pokémon Hunt?

Sokaklarda dolaşıp Pokémon avlama fikri sizi de heyecanlandırmıyor mu? Ne, içinizdeki maceracıyı mı kaybetmişsiniz? Hay allah. Bu filmi izleyince farklı düşüneceksiniz ama. (Also in English)



Pokémon benim çok hastası olduğum bir çizgi film/oyun değildi, zira ortaya çıktığı zaman yaşım biraz büyüktü. Ben Tsubasa’nın, efendime söyleyeyim He-Man’in hastasıydım. Velakin, elektrik yüklü minnoş tavşanımsı Pikachu ve sahne arkadaşlarının, tüm dünya çocuklarını ve gençlerini çılgın bir sevdaya sürüklediği bir gerçek tabi ki.

Gotcha!

Gotcha!

The Pokémon Company şimdi de, Nintendo ve son dönemin en şahane oyunlarından biri olan Ingress’in yaratıcıları Niantic Labs ile birlikte Pokémon Go adlı artırılmış gerçeklik oyununu çıkarmaya hazırlanıyor. Oyunun 2016 yılında, Pokémon’un 20. yıl dönümünde piyasaya sunulacağını duyurdular. Ücretsiz Android ve iOS uygulamaları olacak ama asıl olay, Poké topu şeklinde tasarıma sahip, yakınlarda bir Pokémon varsa titreyip ışıklı uyarı verecek bir akıllı saat. Şöyle bir şey:

Pokemon_GO_Plus_w_strap.0

Ingress demişken, inanmış bir direnişçi olarak arz-ı endam ettiğim bu gerçek zamanlı, online artırılmış gerçeklik oyunu kocaman yeni bir dünyanın kapısını açtı. “Bundan sonra hep telefondan bilgisayardan yaşayacağız, insanoğlu bağımlı oluyör” şeklinde karanlık kehanetlerde bulunmayacağım tabi ki, fakat adeta 2. ve 3. boyutun birbirine geçmesi, sınırların yavaşça kaybolması gibi geliyor bunlar bana. Kaldı ki, bu oyunların sosyal tarafı da var. Ben bireysel takılmayı tercih ederim, ama konuşup, iş birliği yapıp, sosyalleşilebilecek bir ortam da var. Ben ki bugüne kadar hem mmorpg oyunlarından hem twitter ve bilumum platformdan bir sürü kişiyle tanışıp arkadaş olmuşum, muhabbetin dibine vurmuşum, teknolojik gelişmelerin aslında iletişimi güçlendirdiği gerçeğini saatlerce tartışırım.

Discover Pokémon in the Real World with Pokémon GO!.mp4_000105182

Bundan 15-16 yıl önce sanal gerçeklik konusunda bir yazı okuyup gelecekte sahip olabileceğimiz teknoloji için deli gibi heyecanlandığımı hatırlıyorum. Şimdi bu gelişmeleri görmek beni, Charmeleon’ı Charizard’a dönüşen Ash gibi hissettiriyor :)

Öperim,

Merve

Kaynak: TheVerge.com

 

~~~

The sheer idea of walking around the streets and hunting down Pokémon doesn’t get you excited? What, you have lost the adventurer in you? Oh, what a shame! However, this film will change your mind.

Pokémon wasn’t a cartoon/game I was crazy about, I was a little too old at the time it came out. I used to go crazy about Tsubasa, or He-Man. However the fact that the electrically charged rabbit-ish little darling Pikachu and its cronies had blown away the children and the youth of the world unquestionably remains.

Gotcha!

Gotcha!

And now, The Pokémon Company is set on launching the augmented reality game Pokémon Go, in collaboration with Niantic Labs (the creators of Ingress, one the most awesome games of the decade) and Nintendo. It has been announced that the game will be launched in 2016, which is the 20th anniversary of Pokémon. There will be free Android and iOS applications but the real deal is the Poké ball shaped smartwatch that will vibrate and light up when there is a Pokémon close by. This is it:

Pokemon_GO_Plus_w_strap.0

Speaking of Ingress, where I play as an adamant member of Resistance, this real-time, online augmented reality game has opened the door to an immense new world. Of course I will not be making the Cassandra prophecies like “We will all live through computers and phones, humankind becomes addicted!!”, yet these seem to me as if the 2nd and 3rd dimensions are intertwining, and the borders are slowly blurring. Besides, there is the social side of these games. I, for one, had often met, become friends and obtained deep connections with many people through mmorpgs and other platforms such as Twitter, that I can defend the fact that technological advances actually invigorate communication.

Discover Pokémon in the Real World with Pokémon GO!.mp4_000105182

15 or 16 years ago I had read an article on virtual reality and I was madly excited about the technology we would have in the future. Now, seeing these advances makes me feel like an Ash whose Charmeleon evolves into Charizard :)

 

Kisses,

Merve

Source: TheVerge.com