Roma’da Bir Ay

İlk geldiğim günden beri toplu taşımadan şikayet ederek, Romalılar’ın favori sporuna katılmışım meğerse. La città eterna’da (çitta diye okunuyor) bana üç ay gibi gelen bir 1.5 ay geçirdim; sonunda da alıştım galiba. Madde madde Roma’da yaşam rehberi, bir çılgınlığa adım atmak istersiniz belki diye.

– İlk geldiğimde şehir pis ve köhne gelmişti gözüme, şimdi artık o kadar pis gelmemeye başladı. Alıştım galiba mikroba :) Arada temizlik de yapıyorlarmış, hakkını yemişim S.P.Q.R’nin (Senatus Populusque Romanus – Roma Senatosu ve Halkı, tarihsel oluşumu güzel, araştırın bir).

– Nutella her yerde! Utanmasalar Nutellalı sabun, efendime söyleyeyim, yalanabilir Nutellalı ceket de yapacaklar. Hatta yapmış bile olabilirler!

– Malumunuz, İtalyanlar’ın ve Fransızlar’ın kahvaltı anlayışı = 2K (Kahve ve Kruvasan). İtalyanlar kruvasana cornetto diyorlar ve kahveye bandırmak suretiyle sabah sabah yiyorlar. Ondan sonra günde 7 öğün yemek yersiniz tabi, kahvaltı yok ki ortada! Ben her ne kadar 3 çeşit peynirim, balım, çayım, ekmeğim ve salatalığımla alıştığım kahvaltı düzeninde devam ediyor olsam da, buradaki “bandırma” sevdasına alıştım. Normalde asla sevmezdim çaya kahveye bir şey bandırmayı ama bu ara bi güzel geliyor kahveye bandırılmış şeyler.

brioche_2

– Brioche Siciliana diye bir ekmeğimsi var, bildiğimiz açmanın az şekerli olanı. Ama burada arasına dondurma koyup yiyorlar. Ekmek arası dondurma adeta. Ahah. Ben kendisini kahvaltılık olarak tercih ediyorum.

Treni çok boş bırakmışlar canııım...

Treni çok boş bırakmışlar canııım…

– Ya her yeri ama her santimetrekareyi karalamayla doldurma sebebiniz ne acaba gençler? Graffiti olsa okey, ki gerçekten güzel graffitiler yakaladım birkaç yerde ama karalama lan. Her yer karalama. Bir çocuğun boyama kitabına girmişim de mahsur kalmışım gibi hissediyorum!

"Aaa bize karalama panosu koymuşlar, hadi dolduralım!"

“Aaa bize karalama panosu koymuşlar, hadi dolduralım!”

20140922_140116

– Kolanın biradan daha pahalı, şarapla aynı fiyat olduğunu duymak sizi şaşırtır mı bilmem. Lakin, bence insanlar kolanın cool bir şey olduğunu düşünüyorlar gibi. “Pahalı, e o zaman içelim” gibi bir şey var bence, bu konuyu araştıracağım :D

– İlk geldiğimizde, arkadaşımla, daha önceden 13 yıl İstanbul’da yaşamış bir hocayla görüşmeye gittik. Bize dediği şuydu: “Sabırlı olun. İtalya’da işler yavaş yürür, insanı çıldırtır ama sonunda iyi olur. Sabır!” Gerçekten de herkesin tavrı bu. Yeşilçam filmi gibi sonunda işler illa ki çözülüyor ama çözülene kadar da saç baş yoluyorsunuz.

20141019_123920

– Sunday Angelus! Efendim, Papa her pazar günü (Roma’da olduğu zamanlar tabi) tam öğlen vaktinde, San Pietro Meydanı’na çıkıyor ve Angelus Duası’nı yaptırıyor. Sonra da tezahüratlar eşliğinde halkı selamlıyor. Tabi millet sabahın köründe gidip yerleşiyormuş meydana, zaten genelde de kilise grupları gidiyormuş. Bu ayine gitmek için bilete gerek yok (Bilgi için: PapalAudience.org). Şu anki Papa, Francis, diğerlerinden farklı ve bence pek tatlı bir adam, konuştuğum İtalyanlar da genellikle kendisini seviyorlar.

Source: Kimscribbles.com

Ama benim dikkatimi Papa’dan ziyade, Rafaello’nun fresklerindeki tarihi üniformalardan ilham alınarak* tasarlanan o komik Rönesans üniformaları içinde dahi yakışıklı görünmeyi başaran İsviçre Muhafızları’nın çekmiş olması sizi şaşırtmayacaktır heralde ;) ;) Ayrıca Roma’da görev alan carabinieri (jandarma gibi bir şey) polislerini seçerken yakışıklılığı gerek ve yeter şart koştuklarını düşündüğümü belirtir, ufaktan huzurlarınızdan çekilirim.

Bu da İsviçre Muhafızları'nın yemin töreni. Keşke denk gelsem ben de. (Source: Nbcnews.com)

Bu da İsviçre Muhafızları’nın yemin töreni. Keşke denk gelsem ben de. (Source: Nbcnews.com)

Kanımı kuruttun bekle de bekle – sanırım Roma’da hayatla ilgili söyleyebileceğim en isabetli cümle bu.

Öperim,

Merve

 

* Efendim, sözkonusu üniformaları Michelangelo’nun tasarladığı düşünülür hep ama Vatikan’ın kendi sitesine göre böyle bir şey yok. Buyurun kaynak: www.vatican.va