Reklamın da Dalga Geçeni Makbul

Markaların birbirlerine laf atmalı, bir diğerini taklit etmeli reklamlar yapmalarını seviyorum. Bu kervana Ikea da katılmış. (Also in English)

İskandinavlar’ı etliye sütlüye karışmaz, mutlu, işinde gücünde insanlar olarak biliriz, Ikea da bu kültürel yapıyı destekler bir imaj çiziyordu benim gözümde. Lakin ki, 2015 katalogları için, Apple reklamlarıyla dalga geçen şahane bir reklam hazırlamışlar ve böylece Ikea hem espritüelliğini göstermiş hem de başarılı bir çalışma yapmış.

He is a Güru.

He is a Güru.

Bookbook reklamı ilk olarak 2014’te çıkmış ama ben gördüysem bile hatırlamıyorum. Bu yıl yeniden yapmışlar madem, hala güncel demektir :)

İşte size Bookbook:

 

Katalog linki: Ikea 2015 Bookbook

Bunu izlerken de aklıma ne geldi biliyor musunuz? Bir bilim-kurgu evreni gibi, gelecek çağlarda “geleneksel” kitaplar gerçekten unutulsa, ve birkaç bin yıl sonra bu video bulunup “Aaa böyle bir teknoloji varmış” diye tekrardan kitaplara dönülse, komik olmaz mıydı :D

Öperim,

Merve

 

~~~

I like it when brands make advertisements that are jesting, jeering or mocking each other. Ikea had hopped on the train as well.

We know Scandinavians as non-meddling, neutral, busy with their work people and for me, Ikea had a similar image that supported this cultural idea. However, for their 2015 catalogues, they’ve made a great advert that mocks Apple ads and so Ikea both showed their humourous side and created a successful ad.

BookBook ad was first launched in 2014 but I don’t remember it even if I saw it. Since they did it again this year, then it’s still up-to-date :)

Here is the BookBook:

Link to the catalogue: Ikea 2015 Bookbook

You know what I thought while I was watching this? Like a sci-fi universe, if the “traditional” books were to be forgotten in future ages and some thousand years later this video was to be found, then people were to say “Wow there was such a technology!” and the humanity was to go back to books, wouldn’t it be funny :D

Kisses,