Oy Ver Arkadaşım!

Harat blogunda paylaşınca gördüm bu videoyu, bazı oyuncular bir araya gelmişler, esprili bir şekilde “Bir oydan ne olur deme canım kardeşim, sandıkta buluşalım ;)” demişler.

Picture from http://www.rockthevote.org/

(Scroll down for English)

Video burada:

Bora Tarhan ve Burcu Kutluk yapımı olan ve Atolye Gri stüdyolarında çekilen videoda Aslı Tandoğan, Sarp Akkaya, Rıza Kocaoğlu, Harun Tekin, Koray Candemir, Canan Ergüder, Mehmet Günsür, Selma Ergeç, Güven Kıraç, Meltem Cumbul, Ceyda Düvenci, Pelin Karahan, Seda Bakan, Selim Bayraktar, İrem Sak, Okan Çabalar, Özge Özpirinççi, Buğra Gülsoy, Dolunay Soysert, Kenan Ece, Ceyda Düvenci, Serkan Altunorak, Burcu Kutluk ve Selen Öztürk gibi sanatçılar tek tek konuşarak oy vermenin önemini vurguluyor.

Yapım : Burcu Kutluk, Bora Tarhan
Yönetmen : Bora Tarhan
Editör : Deniz Solaker
Stüdyo: Atölye Gri
Metin : Burak Özgüney

Aklıma sistemi meşru bulmadığı için oy vermeyen hocam geldi. Bu da kesinlikle mantıklı bir tavır, zaten severek, isteyerek, tam kafamıza uygun olarak oy verenimiz pek azdır eminim. Ya da kafamıza uygunu adayları bulsak, %10 gibi muhteşem bir seçim barajının varlığı yüzünden istemediğimiz ama mantıklı adaylara oy vermek durumunda kalıyoruz falan. Yine de, meydanı demokrasinin ne olduğunu bilmeyenlere bırakmamak için, gidip oy vermeliyiz. Sonra evdeki yüzde 50 gibi asılsız ve mantıksız laflar çıkıyor.

 

Oy-tile

Hafiften bir, Muhteşem Yüzyıl setine girip, çekim yapıp çıkmışlar gibi bir hal olsa da, Mehmet Günsür sağolsun… Eh ne diyordum ben… Ha, Mehmet Günsür öyle hipnotize eder gibi fısıldayarak birkaç kez daha “Oy ver… Oy ver… Oy ver…” derse, reşit olan olmayan kadın nüfusu o sandıkları yıkarlar!

Oy Ver Lütfen!.mp4_000062520

Öperim,

Merve

~~~

I saw this short film when Harat shared on his blog, some actresses and actors gathered and humourously said “Don’t think that a single vote will go nothing, let’s meet at the ballot box ;)” Video is at the top of the page.

The artists are Aslı Tandoğan, Sarp Akkaya, Rıza Kocaoğlu, Harun Tekin, Koray Candemir, Canan Ergüder, Mehmet Günsür, Selma Ergeç, Güven Kıraç, Meltem Cumbul, Ceyda Düvenci, Pelin Karahan, Seda Bakan, Selim Bayraktar, İrem Sak, Okan Çabalar, Özge Özpirinççi, Buğra Gülsoy, Dolunay Soysert, Kenan Ece, Ceyda Düvenci, Serkan Altunorak, Burcu Kutluk and Selen Öztürk. The director of the film is Bora Tarhan, the producers are Burcu Kutluk and Bora Tarhan. It was shot at Atölye Gri Studios and the editor is Deniz Solaker, the script is written by Burak Özgüney.

This reminds me of one of my professors who refused to vote because he didn’t think the system legitimate. It’s certainly quite a reasonable attitude; those who want to vote, love voting or can vote in complete accord with their opinions are a minority anyway. Or even if we can find a candidate in accord with our opinions, we may have to vote for someone we do not like but is reasonable because of the spectacular 10% election threshold. Still, in order not to let those who don’t know what democracy is dogmatize the others, we should vote. Otherwise there are groundless and unreasonable statements like the 50% at home.

It has an impression like they went straight into Muhteşem Yüzyıl set and shot the film at once and left (because many artists in it have a role in that tv series), thanks to Mehmet Günsür… Hmm what was I saying… Yeah, if Mehmet Günsür says “Vote… Vote… Vote…” in that whispering tone as if hypnotizing us, I’m afraid the female population whether they are of age or not, will ravage those ballot boxes.

Kisses,

 • Nur

  Sosyal mesaj içerikli yazı yazıp, son cümlende Mehmet dersen, fısıldıyor dersen, benim aklımda başka bir şey kalır mı, tabi ki kalmaz! ^.^
  Şaka bir yana, güzel düşünmüşler. Popüler kültür şahsiyetlerinin bu tür sosyal sorumluluk projelerinde yer almaları, sırf konuya ilginin binlerce kat artması sağlandığı için bile önemli. Bu videonun 30 Mart haftasında da sık sık paylaşılması gerek. Malum, hafızalar pek uzun süreli değil, Ne kadar sıcağı sıcağına gaza gelirsek o kadar iyi. :)

  • Born4Kaos

   Kesinlikle. Zaten paylaşma sebebim de o, çok derinlikli bir şey olduğundan değil ama popüler şahsiyetlerin toplumu yönlendirebilmek gibi bir etkileri var. Birileri taşın altına elini sokmuş, bu hem topluma hatırlatıcı olur hem de cesaret verir.

   Bir kere daha Mehmet Günsur dersem çok… bak yine! :D

 • http://www.harat.net/ Harat İlker ÇAKMAKÇI

  Enfes olmuş yazın Merve, eline sağlık :)

  • Born4Kaos

   Teşekkür ederim Harat :D Senin yazına bir paragraf ekledim sadece :)

 • nidako

  ahh ahh! Güzel, gün ışığı dolu günlere yıkılır umarım sandıklar!….

  • Born4Kaos

   Motorları maviliklere süreceğiz :)