Önüm Arkam, Sağım Solum, SANSÜR!

Evet, bir aydır protesto edilen, internetin özgürlüğünü çalıp tıpkı televizyon kanalları gibi interneti oyuncak edecek olan o meşum yasa 6 Şubat 2014 itibariyle Meclis’ten geçti.

Şimdi ennn basit haliyle düşünün. Medya diye bir şey var, manipülasyona açık. Yıllarca devlet eliyle her türlü dezenformasyon için kullanılmış da zaten. Sonra bir gün siz bunu yönlendirebileceğiniz pozisyona geliyorsunuz ve diyorsunuz ki biraz da ben kullanayım bu medyayı. Ve bütün “ana akım” medyayı kontrol altına alıyorsunuz. Sizin izin verdiklerinizden başka şey gazetede yazılmaz, televizyonda söylenmez, arada böyle haftalık bülten verir gibi belli başlı haberleri verirsiniz falan. Gündem de sizin elinizde, nasıl rahat kafa değil mi? Oooh mis gibi valla.

Google'a ne soruyorsun, bana sor ben bilirim!

Google’a ne soruyorsun, bana sor, ben bilirim! / Why do you ask Google, ask me, I know!

Ama sonra zındığın teki sosyal medya diye bir nane çıkarıyor ve o da ne? Bu mecra sizin kontrolünüz dışında! Sizin hakkınızda da yazıyorlar, yapıp sonra itinayla hasıraltı ettiğiniz türlü şeyi ortaya çıkarıyorlar, konuşuyor tartışıyor, bir de utanmadan bir araya geliyor insanlar. Eh ne yapmalı buna? Telkin etsek olmaz, “kötü o kötü, girme o sitelere” desek olmaz…  Hah buldum, koy sansürü gitsin yahu, nasılsa Meclis’te çoğunluğumuz var ;);)kıps;)

Yaa ya, işte demokrasi bu değil mi? Bu ülkede gaza, dayağa dayanacağız da yoğun doz kavram karmaşasından ölmezsek iyidir.

15 Mayıs 2011 Sansüre Karşı Yürüyüş'ün İkonik Fotoğrafı

15 Mayıs 2011 Sansüre Karşı Yürüyüş’ün İkonik Fotoğrafı / The iconic photo of the 15th May 2011 Protest Against Censor

 

Lakin, dünya da eski dünya değil işte. Güç meraklısı kesimler için çok acı, samimiyetle özgürlük meramında olanlar için ise pek hayırlı bir haber.

 

Konuyla ilgili daha fazla bilgi için;

Tknlj sitesine bir göz atılabilir —> http://www.tknlj.com/

Şurada da yasa güncellemesi hakkında Sözlük yazarlarının bugünkü yazıları var —> 5651 Sayılı İnternet Yasası Güncellemesi

 

Credits: Fotoğraflar sırasıyla / photos respectively from Siliconangle.com, Digitaltrends.comİtü Sözlük

 

Merve.

~~~

So, that ominous law which will steal away the freedom of the internet and turn it into a toy just like television channels and which has been the subject of protests for a month, has passed the parliament by 6th February 2014.

Now let’s think in the most simple way. There is something called media, quite vulnerable to manipulation. For years, it has been used for every kind of disinformation by the state anyway. Then one day, you come to a position where you can direct it and say let me use this media as well. And you get the whole “mainstream” media under control. Anything other than what you allowed cannot be written in the newspapers, cannot be spoken on televisions, you hand out some main news occasionally as if presenting a bulletin etc. The agenda is in your hands too, what a beautiful world, is it not? Excellent, truly superb.

Then all of a sudden, some “zindiq” conceives something called the social media and what’s that? This platform is out of your control! They write about you, they reveal all kinds of things that you’ve done and carefully swept under the carpet, they speak and discuss and shamelessly these people even come together. So what to do about this? If we preach them, no dice; if we say “dirty and bad, don’t enter those sites”, it won’t work either… A-ha got it, censor it all the way man, we have the majority in the parliament ;) ;) wink ;)

Yeah, yeah, this is the democracy, right? We will resist gas and beating in this country but we’ll be lucky if we don’t die of overdose conceptual confusion.

However, the world is not the same old world. It’s very bitter news for those wild about power and quite fortunate for those who are sincerely after freedom.

 • Nur

  Çok önemli bu sansür konusu! Ama sıradan internet kullanıcıları işin ciddiyetinin pek farkında değiller sanırım. 2 gün sonra saçma sapan bir gerekçeyle Twitter, Facebook, YouTube vs.’ye erişim engeli geldiğinde ve DNS değiştirilse bile bu sitelere girmek mümkün olmadığında göreceğiz günümüzü. O zaman ağlamasını biliriz! Ne diyeyim, bir an önce ülkece “bu karanlık uykumuzdan” uyanalım ve umursamazlığımızdan kurtulalım da “The revolution won’t be televised but it will be tweeted” sözü yalan olmasın!

  P.S. Yazın yine çok güzel. Emeğine, kalemine sağlık :)

  • Born4Kaos

   Kesinlikle! Yorumun için teşekkür ederim, belki de burası da 2 güne kapatılmış olur :) Keyfiyet her yerde neticede… Sırf bu sitelerin kapatılmasıyla da kalmayacak, çok daha derin ve büyük bir baskı söz konusu, Yavaş yavaş insanları yazmaktan yıldırmaya çalışıyorlar. Bakalım nasıl çıkacağız bu işin içinden.

   Bu sözün üzerine şöyle güzel bir çalışma buldum: http://thekontainer.files.wordpress.com/2013/06/20130607-194739.jpg

   Ps. Tam bu yazıyı yazarken yanlışlıkla shift+ctrl yaparak Q’dan F’e dönüştürdüğüm, sonra da düzeltene kadar ağladığım klavyeye de sağlık olsun mu :D

   • Nur

    Senin “yavaş yavaş insanları yazmaktan yıldırmaya çalışıyorlar” cümlen de aklıma şunu getirdi :/

    • Born4Kaos

     Ahahah feci ama isabetli! Mikrofonlar da iyiymiş :/