Merhamet: Finalden Önce Son Çıkış! -1

Bu hafta yayınlanan 43. bölümde “Hadi çözülmeyen düğüm kalmasıın! Hadi beyler!” dedik ve dırınının, neler oldu neler.

Öncelikle Narin’in Deniz’e söylediklerini ayakta alkışlıyorum. Ne dedi Narin?

Bak bu ilk işaretleri iyi almak lazım. Şiddet bir şekilde gelir girer insanın hayatına. Nasıl başlarsa öyle gider. Sen alışık değilsin şiddete, erkek baskısına. Bir zaman sonra senin o aşk dediğin şey cehenneme döner.

Keşke Deniz de dinlemiş olsaydı bunları tabi ama SerDen ekran enerjisi yüksek bir çift olduğundan ayrılmaları isyanla sonuçlanabilirdi. Velakin, gerçek hayat için kadınlarımız Narin’in ağzından söylenen lafları örnek almalılar. İlişkinin başlarında hoşa giden “ay ne kadar güçlü; sert erkeğim benim; beni kıskanıyor çünkü beni çok seviyor!!” tarzı düşünceler, bir zaman sonra insanı boğar hale geliyor. Veyahut da bu anlamsız maçolukların prim yaptığını gören erkekler, işin dozunu arttırıp kadınlara nefes aldırmıyor ya da şiddet uyguluyor.

İnsanın mantıklı arkadaşlara ihtiyacı var :)

İnsanın mantıklı arkadaşlara ihtiyacı var :)

Kadına yönelik şiddetin ne boyutlarda olduğunu, son zamanlarda ne kadar arttığını hepimiz biliyoruz. Bunda televizyon ekranlarında izlediğimiz über-maço esas oğlan tiplemelerinin ve “ay aşığım amaaa :(” diye her baskıya ve şiddete boyun eğen esas kız karakterlerin hiç mi etkisi yok sizce? Bence doğrudan var. Televizyon, çok büyük ve algısı çok farklı kitlelere erişebilen bir medya aracı ve tam da bu yüzden SORUMLULUĞU ÇOK BÜYÜK. Merhamet bu açıdan diğer dizilerden farklı oldu her zaman, güçlü kadınların hayatta iyi yerlerde durduğu portreler çizdi. Bir kez daha Mahinur Ergun‘a, Gül Oğuz‘a, Çağatay Tosun‘a ve Hande Altaylı‘ya teşekkür ediyorum. Umarım benzer projelere de örnek olur bu dizi.

Ayrıca şiddetten bahsetmişken, kibar ve genellikle düşünceli bir adam olan Fırat’ın, arabada Şadiye’ye bağırmasına da uyuz oldum! Sermet’le yanyana dura dura Fırat da testosteron deposu oldu. Kadınları güya korurken bir yandan da kendileri şiddete maruz bırakan erkekleri kınıyorum.

sermethas-born4kaos.comfıratne-born4kaos.comdenizgül-born4kaos.comnarinblop-born4kaos.com

Ve gelelim düğüne. Aşk her şeyin üstesinden gelir mi göreceğiz bakalım diyerek düğüne daldık. İtiraf etmeliyim ki Sermet, tango jestiyle beni kazandı :) Çok düşünceli ve tatlı bir sahneydi, Deniz’in mutluluğunu ben bile hissettim.

merhamet43dizi-born4kaos.com

Gerçi peşpeşe 3 düğüne ev sahipliği yaparak adeta Şişli Evlendirme Dairesi’ne dönen Sermet’in evi yerine şöyle kendisinin gösteriş severliğine yakışır bir mekan, bi Çırağan Sarayı, ne bileyim, bi Esma Sultan Yalısı falan beklerdim ben. Adam kız istemeye bir kilo altın yaptırıp gidecekti yahu :D

– Abi bize oradan bir kilo altın sar, güzel paket olsun.
– Güzel abim karışık yapayım mı, araya biraz inci de atalım, üstüne de bir yakut koyayım ben, ha abim?

Deniz’in gelinlik provası ahahah allahım ne kadar güzel sıkıldılar! “Konuştu 1.85’lik Narin!!” diye carlayan Deniz, bebeğimsin!

Ayyh afakanlar bastı ay!

Ayyh afakanlar bastı ay!

Devamı gelecek, daha yazacak çok detay var :D

Öperim,

Merve