Medcezir Bölüm 60 – Tam Yerine Rast Geldi

Yan karakterlerin hikayesiyle, tam da haftasında bir toplumsal mesaj vermeyi seçmiş Medcezir. Yetmez ama evet diyorum!

Ortadan başlıyorum: İğrenç Murat. Senin böyle bir manyak olduğun zaten en baştan belliydi. Tam da haftasına geldi, yetmez, önümüzdeki haftalarda daha çok şey gelsin başına! Hakkından gelsinler, hayatın kaysın Murat. Polise şikayet etsin diyeceğim, bu ülkede… Neyse.

MedcezirCapsGif60Hale

Ve işte Hale’yi sevdiğim an! “ADİ PİSLİK YA! NE DEMEK KONUŞMAK İSTEMİYORUM, HEMEN ŞİKAYETÇİ OL!” Yes! İşte bu. Gerçekten tam zamanına gelmiş ve bu yaklaşımdan dolayı Ece Yörenç’i tebrik ediyorum. Genelde dizilerde limitsiz psikolojik şiddet, haklara saldırı, ottan çöpten sebeplerle taciz ve tecavüz yazıp sonra da bunları cezalandırmıyor, adeta ödüllendiriyor, hatta kadın karakteri tecavüzcüye aşık ediyor senaristler. Ama Medcezir’de geçen hafta Tuğçe, Eda ve Hale üzerinden tacize maruz kalanların susmaması gerektiği mesajı verildi. Lakin topluca anlamamız gereken şu mevzu var; kızlar olayı anlattılar, Burak, Doruk ve Uzay bi güzel dövdü sapığı ve bitti (mi acaba?)

1.

1.

2.

2.

Bu da 3.

Bu da 3.

Peki, ya bizim için “intikam alacak” bir abimiz, babamız, arkadaşımız vs. yoksa? Yani bu iş, tacize uğrayan kadının bir erkeğin gücünün altına sığınmasıyla çözülmez. Kadınlar erkeklere emanet falan değildir. Bir ülkede herkesin eşit muamele göreceği bir adalet sistemi olmalıdır. Tabi bu dizinin çözebileceği bir sorun değil, şu an sadece olması gerekenden bahsediyorum. Misal, sahnenin devamında Elif ne diyor, “Seni herkese rezil edeceğim, annene babana anlatacağım yaptıklarını!” Süper! Toplumsal yaptırım, ya da popüler deyişle mahalle baskısı etkili yöntemlerden biri. Peki, diyelim ki onlara olayı anlattı ve malesef ki sapığın anne-babası da gerizekalı kimseler. Babası “Yapsın, erkek adamın elinin kiri” dedi, annesi de “O sosyetik kız kuyruk sallamıştır, yoksa yapmaz benim oğlum öyle şey” dedi. Yabancı geldi mi bu sözler size? Hiç de değil, değil mi? Malesef ki toplumun en az yarısı bu lafları söylemiş ya da söyleyebilecek kafada. Kadınların zorla içine itildikleri çaresiz durumu ve toplumun ne kadar kökten değişmesi gerektiğini görüyoruz, değil mi?

MedcezirCapsGif60BurakTuğçeYine de arkadaşların desteğinin, hele de zor zamanında bir anda desteğe gelen arkadaşların, o mahsur kaldığın ya da ateş altında kaldığın anda omzundaki bir el, başını dayadığın göğüs, ya da uzaktan yapılan bir “rahat ol, biz seni biliyoruz” hareketinin değerini yabana atmıyorum elbette. Şuradaki hissi ancak yaşayan bilir ve Burakcım’ın yukarıdaki hareketi ayın en şıkları listesinde top.

MedcezirCapsGif60TuğçeElifDaha da güzeli ise, arada gözden kaçmasın, birbirlerini teselli eden Tuğçe ve Elif’ti. Birbirinin kuyusunu kazmak yerine birbirine destek olan kadınlar olmalı. Elif gelip “Sevgilime kuyruk salladın! Yelloz!” dememeli Tuğçe’ye. Bakın dayanışma ne kadar güzel.

MedcezirCapsGif60YamanMert1Dizinin geri kalan kısmına gelirsek, sevgililer günü ayağına bütün bölüm Define Avı üzerinden eğlenceli bir şekilde geçti. Gerçi… Yani şimdi eğri oturalım doğru konuşalım, Mira ve Eylül gibi kızlarımız, oturup da define avı planlayacak, İstanbul’un dört bir köşesine ipucu saçacak kimseler değiller aslında. Ha, paraları bastırıp planlama aşamasında profesyonel yardım aldılarsa bilemem tabi :D Bu işin de mi piyasası var yahu?

MedcezirCapsGif60EyMirBer1İyi olacak oyuncunun ayağına zar düşer misali, zor anlarda hemmen kapıda beliriveren Beren’in sevimliliği bir yana, böylesi insan gözlemleme ve strateji kurma kapasitesine haiz bir insana, mahallenin delikanlısının mahallenin güzel kızına mektup göndermek için 5 liraya kandırdığı sokakta oyun oynayan çocuk muamelesi yapmaları ağrıma gidiyor artık. Beren’cimin de kendi olaylar silsilesi olsun artık! Acil bir aşk hikayesi mi olur, saçlarının yanı kısa üstü uzun ve sarışın biri mi olur bilemem :D (bu ara çok popi bu model gördüğüm kadarıyla).

MedcezirCapsGif60Mira

Lakin ki, Mira-Beren ve Eylül üçlemesini bir arada görmek, hep içimde ukde kalan abla sahibi olma damarımı kaşıyor. Çok tatlılar bir arada! Ah bir ablam olsaydı, her şeyi önceden öğrenip bana da öğretmiş olurdu, ben de büyürken bu kadar saçma davranışlar yapmamış olurdum :D Bazen hatırlayıp da kendi ağzımı tekmelemek istediğim mallıklarım var, sizin de var mı genşler? Ablası olanların yoktur :D Gerçi Mira Yaman’la uğraşmaktan Beren’le doğru düzgün ilgilenmiyor, kıza gösterdiği tek ilgi arada yanından geçerken yakalayıp gıdıklamak şeklinde tezahür ediyor ama… Sonra çok ararsın bu günleri Miraaa!

MedcezirCapsGif60SelimSelim, depresyonuna tüküreyim ya. Sen, çok fazla olmasa da idareten sevilesi bir karakterdin, ama bence artık senarist de sevmiyor seni, bu sıkıcı halinin açıklaması bu heralde. Bundan sonra Mert’le Yaman’ın cevabını bulamadıkları soruları sormaya gittikleri bir nevi Dumbledore olarak bir köşede otur sen öyle. Bu arada çaktırmadan Selim’i fiştekleyen Suzi de ayrı bir dünya. Madem Sedef seni sürekli arıyor, o zaman neden Selim’e soruyorsun “Sedef Hanım ne zaman dönecek?” diye? Herkes çakal yahu. Ya ben cidden hiç sevmiyorum Selim ve Sedef’i bir item haline getirmeyi. Iyyy. Abi bariz ensest bunun ötesi yok ya.

Babam nutuğa başlayınca ben.

Selim’in mıymıy ve beklenmeyen aşkından baygınlık geçiren Sedef’in kendisini Evropa’ya atmasına şapkamı çıkarıyorum. Paris açmaz seni, bana da uğra bebeğim, Roma’nın güneşli sokaklarında sabahtan akşama kadar dolaşırız ;) Ya peki kaçtın kendini kurtarmaya çalıştın da, neden depresif depresif cam kenarında oturuyorsun saksı gibi, onu anlamıyorum Sedefcan?

MedcezirCapsGif60YamanMert2Madem çözemiyorsun, hiç olmazsa şanım yürüsüngillerden Yaman ve Mert’in harita peşindeki yolculuğunu hızlıca geçip sonuca ulaşıyorum(z). Az daha vuruluyorlardı sevgililer günü ayağına, bundan sonra 14 Şubat kutlamaları yasaklansa yeridir. Ammaa tabi, sevgili için gerekirse saçma da yenir; otelde başbaşa bir gece geçirmek içinse…

MedcezirCapsGif60FarukFaruk, ah Faruk. Neyse şimdi gayrimenkul piyasası yüksek, krizden sonra düşer diye bekliyorsun değil mi? Piyasa adamı tabi.

???

Sebep???

Bu arada canını zor kurtaran Leyla hanım neden hala Nadir’in evinde oturmakta ısrar etmekte acep? Rahat geldi heralde?

MedcezirCapsGif60KenanKenan Altınkoy’a ilk geldiğinde, kendisi her dişiyle bir çift olabilme potansiyelinde görülmüştü; üzerine elbise yapıştırılan kağıt bebekler gibi her kadının yanına koyup bir bakmıştık olur mu diye. Sonra Sude’ye nasip oldu ama o sıralarda en çok akıllardan geçen isim Hale’ydi aslında.

MedcezirCapsGif60Kenan2Bu bölümdeki atarlı-giderli konuşmalarından sonra ne olur bilemem, ama Sude-Kenan ilişkisi hakkaten iki tarafı da epey bir sündürmüştü. Az değişiklik iyi gelir bünyeye. Ayrıca madem başladı, tutku potansiyeli olan bir ilişki bu kadar çabuk harcanmasaydı keşke. Belki de harcanmadı gerçi, belli mi olur.

MedcezirCapsGif60Orkun

Veee Orkun Civanoğlu Strikes Back! 2 bölüm bile sürmedi ayol süklüm püklümlüğün. Bu kadar tatlış olmasan… Neyse.

MedcezirCapsGif60OrkunAsımSude’nin ipini ayrı, Asım’ın ipini ayrı, Leyla’yı ayrı çekiyorsun Orkun. Bakalım ne alacaksın sonunda.

MedcezirCapsGif60DonJuanAsım demişken… Ellerimde çiçekler, kapında sırılsıklam… Asım Beyciğim, Don Juanlığınız’da samimi misiniz yoksa siz de mi bir ipin ucundan tuttunuz da Sude’nin tatil planına çöreklendiniz bilemedim. Takdir hakkımı saklı tutuyorum şimdilik.

MedcezirCapsGif60DorukVe bir diğer sevgililer günü işkencesi mağduru.

MedcezirCapsGif60Fools

Vohoy’a diyecek söz bulamıyorum. Gerçekten ekran tarihine altın harflerle kazınıp bir efsane olacak bir nida, bir tepki oldu :D Eylül’cüm, Mert’in Mogadişu’ya gidecek kadar büyüdüğünden emin misin tatlım?

MedcezirCapsGif60Mira11MedcezirCapsGif60Yaman11

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak, son dönemde iyiden iyiye moda olan “uzun yolda arabada şarkı söyleme sahnesi”ne, Türkçe popun belki de en güzel şarkılarından biri Ne Haber Aşktan?’la katılan YaMira ve EyMert’e bir <3 Yalnız, şu aşağıdaki videoya bakın. İzlerken gözden kaçırmış olabilirsiniz. Görüntünün sağına doğru, şöyle… Oradaki Yaman değil artık Çağatay ve yaptığı dansı ancak geçen gün evlilik programında dans eden tiple aynı klasmana koyabiliyorum :D napıyorsun abi ahhahhahasgd


Medcezir 60 – Yaman’ın Çılgın Attığı Dans

Bundan sonra ben de blogun köşesine konduracağım bir tane şömine; yarım bırakmak istediğim paragraflardan sonra oraya zum yapıp hayal gücünüze bırakacağım gerisini. Oh mis.

MedcezirCapsGif60Şömine

– Şömineye zum

– İstiklal Marşı

– Kapanış

….

 

Öperim,

Merve

 

Ps. Bu bir efsanedir. Gülle döverim olm seni!

MedcezirCapsGif60gülYaman