May The 4th Be With You.

Star Wars’un ne kadar efsane bir seri olduğundan, filmlerin ne kadar harika olduğundan, yıllardır ne kadar izlendiğinden, kaç milyon hayranı olduğundan bahsetmeyeceğim ama bugün Star Wars Day, eh biz de belirli günler ve haftalar kitabına girmesi gereken bu günün kökenine bakalım. (Also in English)

Peki neden 4 Mayıs? SW’yi  ilk o gün mü çekmeye başlamışlar? Death Star’ın inşaatı o gün mü bitmiş? George Lucas’ın doğum tarihi mi? Niye 4 Mayıs?

Bu gün hayranlar tarafından Star Wars Günü olarak ilk kez 2011’de kutlanmaya başladı. Daha dün gibi hatırlıyorum, tey tey… :) Star Wars evreninin şövalye ruhlu kahramanları, Güç’ün, orjinal dilinde Force’un yılmaz savunucuları Jedi’ların “Allahaısmarladık karşim” deme şekli olan “May the Force be with you (Güç seninle olsun)“dan harf oyunu yaparak “May the Fourth be with you”ya gelindi ve tabi ki internette yayıldı.

G_CM88-IDONTKNOWWHATYOURETALKINGABOUT

Aslında, enteresan (ve hiç hoşuma gitmeyen) bir şekilde, bu cümle ilk kez 1979’da Margaret Thatcher’ın başbakanlığını kutlamak amacıyla The London Evening News gazetesine tam sayfa ilan veren Cumhuriyetçiler tarafından kullanılmış (StarWars.com’un yalancısıyız). Sonra ağızlara yerleşti ve yayıla yayıla bugünlere geldi. Ancak organize bir kutlama ile bu ilişkinin adının konması 2011’de gerçekleşti. O günden beri de her Mayıs’ın 4’ünde ortalıkta pelerinli, ışın kılıçlı tipler dolaşıyor, evlerde toplaşılıp seri baştan sona izleniyor, herkes birbirine Güç’ün aydınlık tarafından bir kuple gönderiyor :)

may-the-fourth-yoda

Picture from thinkgeek.com

Padawan kardeşlerimin gözlerinden, Master Jedi’larımın da yanaklarından öperim,

Merve

~~~

I’m not going to rave about what a legendary series Star Wars is, or how great the movies are, how they’re still watched after all these years or how many millions of fans the series has but today is the Star Wars Day, and let’s take a look at the origins of this day.

So why it is 4th of May? Did they first start shooting SW on that day? Building of the Death Star was completed on that day? Is it George Lucas’ birthday? Why the 4th of May?

This day was celebrated as the Star Wars day by the fans for the first time in 2011. I remember it as if it was yesterday… :) Evolving from the catchphrase of the Jedi, the chivalrous heroes of the Star Wars Universe, the undaunted defenders of the Force; “May the Fourth be with you” set the date and of course it has spread widely on the internet.

In fact, interestingly (and unpleasantly for me), this phrase is said to be used for the first time in 1979 by the Republicans, when they put an advertisement on The London Evening News upon Margaret Thatcher being the prime minister (that’s what the StarWars.com says). Since then the phrase set in and spread worldwide. However, the first properly organized celebration and the day being dubbed as the Star Wars Day happened in 2011. From that day, every year on the 4th of May, caped people with light sabers wander around, gather at fellow homes and watch the whole series altogether, everyone dedicates each other a bundle of the Force’s light side :)

May the Force be with you my Padawan sisters and brothers and my Jedi Masters.

“Force Kiss”es.