Kim Fasihonista Olmak İster?

Moda blogger’ı olamam ama trendlerden de geri kalamam diyenler için geliyor: Fashiolista!

Malumunuz moda blogları pek revaçta son yıllarda. Fashionforward olup çılgın kombinasyonlar deneyenler mi ararsınız, trendsetter olanlar mı, moda devleri tarafından keşfedilip kreasyon hazırlayanlar mı; bir sürü genç yetenek ya keşfedildi ya da takipçi kitlesini oluşturdu, keşfedilmeyi bekliyor. Zaten birçok insanın ilgisini çeken bu renkli dünya, bloglar sayesinde biraz daha ulaşılabilir hale geldi belki. Ancak, bir moda blogu yazmak herkesin harcı bir iş değil tabi. Kıyafetler, markalar, mükemmel kalitede fotoğraflar falan, kolay değil.

Yine de trendlerden geri kalmamak, beğendiğiniz parçaları başkalarıyla paylaşmak, bir araya getirip hatırlamak, fikir ve ilham almak  istiyorsanız eğer, size güzel bir site önereceğim: FASHIOLISTA

fashiolista2

 

Fashiolista, sistem olarak Tumblr’a benziyor diyebiliriz; onun kıyafet, ayakkabı, çanta vs gibi moda parçalarına odaklı olanı. Diğer Fashiolista’ları takip ediyorsunuz, onlar da sizi takip ediyor. Takip ettiklerinizin beğendikleri anasayfanızda görünüyor, gördüklerinizi üzerindeki kalbe tıklayarak beğenebiliyorsunuz.

fashiolista1

 

2010 yılında açılan ve dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan Fashiolista’da, beğendiğiniz “item”ları ekleyebileceğiniz listeler sayesinde, bir nevi kişisel kataloglar oluşturabiliyorsunuz.

Listeci geldi hanıım

Listeci geldi hanıım

 

Taglerle arama yapıp istediğiniz özelliklerde item’ları bulabiliyorsunuz.

Yakışıklı zengin zeki güzel sesli uzun boylu elleri güzel erkek bulmak mı daha kolay yoksa bej altın omuz detaylı örgü kısa kollu dantelli kazak mı?

“Yakışıklı, zengin, zeki, güzel sesli, uzun boylu, elleri güzel erkek” bulmak mı daha kolay yoksa “bej rengi, altın omuz detaylı, örgü, kısa kollu, dantelli, uzun kazak” mı?

 

Kullanıcılar arasında popüler olan ya da bloggerların bahsettiği trendlerı, yeni çıkanları, “hit item”ları da bize gösterip ilham veriyor site:

fashiolista4

 

Herhangi bir sitede gördüğümüz bir parçayı beğendik ve unutmayalım diye listemize eklemek istedik diyelim. Fashiolista’nın küçük bir add-on’u var, onu tarayıcımıza ekliyoruz ve köşede duran o küçük kırmızı kalbe tıklayarak item’ımızı neşeyle profilimize ekliyoruz.

fashiolista6

Kişisel tecrübeme dayanarak şunu söylemek isterim ki, fashion sense dediğimiz nane kimi şanslı kişilerde doğuştan on gelse de, baktıkça da gelişen bir özellik. Bol bol kıyafetlere, aksesuarlara, kombinasyonlara, renk, ton ve kumaş uyumlarına bakarak geliştiğine bizzat şahidim. Bu yüzden de, eğer gözünüzü geliştirmek istiyorsanız, tematik ve eğlenceli bir sosyal platform olarak Fashiolista’yı kullanmanızı tavsiye ederim.

 

Öperim,

Merve.