Kendisiyle Dalga Geçebilen Olimpiyat Seksiliği

Bir de Ruslar mizahtan ne anlar derler…

Fotoğraf/photo by David J. Phillip – AP

(Scroll down for English)

Sochi 2014 Kış Olimpiyatları, oyunlardan daha çok bitmemiş otellerdeki Survivor adası kalitesinde yaşam şartlarıyla,

Sochi1-born4kaos.com

aralarında ayırıcı duvar olmayan toplu tuvaletlerle,

sochitoilets

Batı’nın Rusya’yla imtihanıyla,

sochi3-born4kaos.com

 

anti-gay yasası protestolarıyla ve tabi ki Putin’le (onun resmini buraya koymayı reddediyorum) konuşuldu. Olimpiyatlar’ın açılış töreni, tamamını izleyemesem de bayağı görkemli görünüyordu. 2012 Londra Olimpiyatları’nda Birleşik Krallık tee tarım toplumundan Endüstri Devrimi’ne geçip günümüze uzanan dev bir şov hazırlayarak bir akım başlatmış belli ki. Zira Sochi’de de gördüğüm kadarıyla bir ara bir Tolstoy dönemi Rusyası mizanseni vardı; vals yapan tuvaletli bayanlar ve üniformalı beyler ile güzel görüntüler izledik.

Pek Tolstoyvari. / Very Tolstoyesque. Photo by Reuters - Mark Blinch

Pek Tolstoyvari. / Very Tolstoyesque. Photo by Reuters – Mark Blinch

Daha sonra tabi ki Bolşevik Devrimi’ni anlatan sahneler vardı:

Photos by: AFP Photo - Yuri Kadobnov, Charlie Riedel - Associated Press

Photos by: AFP Photo – Yuri Kadobnov, Charlie Riedel – Associated Press

Sonra, Eisenstein’ın meşhur filmi Potemkin Zırhlısı’nın en ikonik sahnesi olan Odessa Merdivenleri’nden yuvarlanan bebek arabasına gönderme olduğunu düşünmek istediğim şu sahneler vardı:

sochibaby

 

Açılış Töreni’nde bir de epic fail denebilecek bir olay yaşandı malum. Olimpiyatın 5 halkasını temsil edecek ışıklı halkalardan bir tanesi bir süre açılmamıştı ve kar tanesi halinde kalmıştı:

Uh oh...

Uh oh…

The Flower that could not Blossom - Gif from Mashable.com

Gif from Mashable.com

 

Şimdi gelelim bu fail’i nasıl kurtarırız diyip bence şahane bir iş çıkarılan yere… Kapanış Töreni’nde, Açılış Töreni’ndeki açılmayan meşhur halkaya gönderme yapmışlar. Dansçılar 5 halkayı oluşturmak üzere yerleşmişler ve en sondaki halkanın açılmayıp bir süre kapalı kaldığı bir koreografi yapmışlar.

Photo by Barbara Welton - EPA

Photo by Barbara Welton – EPA

Cidden başarılı bir fikir; törenin yaratıcı yönetmeni Konstantin Ernst, dünyada sosyal medya ile değişen algıyı iyi anlamış bence. Hata yaptıkça saçmalayıp, huysuz ihtiyarlar gibi “Hayır biz hata yapmadık!” diye bağırmak yerine, “Yav oldu bir hata, güldük işte negzel ;)”  demişler. Artık göz önünde olan her insanın ve kurumun takınması gereken tavır bu. Topluluklar (toplum, cemiyet?) bizi buna zorluyor artık, her şeyi hafife alıp dalgasını geçtiğimiz bir süreçteyiz. İyi mi oldu, kötü mü oldu tartışılabilir ama bence bu yeni imaj yönetimi gayet iyi, sıcak ve insancıl. Sizce?

Bu da bonus, Rusya deyince aklına bale ve jimnastik gelenlere.

Andrej Isakovic - AFP

Andrej Isakovic – AFP

Öperim,

Merve

 

~~~

And they say the Russians do not have a sense of humour…

Sochi 2014 Winter Olympics has been much discussed about the Survivor-level living standards in unfinished hotels, double toilets, the Westerns’ test with Russia, anti-gay law protests and of course Putin (I refuse to put his picture here) more than the games themselves. The Olympic Opening Ceremony, even though I couldn’t watch it completely, seemed quite majestic. Apparently the UK has started a trend when they prepared a huge show starting from the agricultural society towards the Industrial Revolution and today at 2012 London Olympics. As far as I’ve seen in Sochi Ceremony, there was a Tolstoy era Russia mise en scène, where we watched ladies in gowns and gentlemen in uniforms waltz. Then of course there were scenes telling the Bolshevik Revolution. And then there were these scenes which I want to consider as a reference to the most iconic scene of Eisenstein’s Battleship Potemkin, where a baby carriage fell down the Odessa Steps.

As you may know, there was an epic fail incident at the Opening Ceremony. One of the brightly lit rings that were supposed to represent 5 rings of the Olympics didn’t function properly and shone like a snowflake for a while.

Now let’s see how they spectacularly saved this fail… They poked fun at this unopened ring in the Closing Ceremony. Through the choreography, the dancers took place to form the 5 rings and instead of opening the last ring, the dancers stayed in a star position for a while.

A seriously successful idea; I think the creative director of the ceremony Konstantin Ernst understood the perception that evolved with the social media very well. This is basically like, instead of raving when you make a mistake and yelling “No we didn’t make a mistake!” like a grumpy old man, you come up saying “Oh it was a mistake and we laughed, it’s all well ;)”. This is the attitude every person and institution will need to adopt from now on. Communities force us to adopt and adjust to this attitude, this is a time where we take everything lightly and make fun of them. It’s debatable if it’s good or bad, but in my opinion, this new image management is positive, warm and humane. What do you think?

And here’s a bonus for those who remember ballet and gymnastics whenever Russia is mentioned.

Kisses,

Merve

 • Cansu

  Çok olimpiyatsever bir insan olmadığımdan ötürü son olimpiyat dedikodularını(!) ıskalamışım. O açıdan faydalı bir yazı olmuş, ellerine sağlık. Yalnız o tuvalet kullanımını anlatan kartı hiç anlamadım, Ruslar bunları mı yapıyormuş tuvaletlerde de başkaları yapmasın diye uyarmışlar.:P

  • Born4Kaos

   Çok teşekkür ederiim :)) Faideli olabilsiysek ne mutlu. Olimpiyatlardan çok geyik çıktı da, biz bu kış olimpiyatlarına biraz uzağız genel olarak.

   O afiş efsane :D Tuvalette balık tutmak tam da Ruslar’dan beklenir bir davranış olurdu aslında. This is Russia baby!!!