Kar, Kış, Grip ve Zencefil

Dün sabah uyanıp camdan dışarı hiç bakmadan markete giden ve kapıdan çıktığı an yüzüne çarpan kar taneleri ve arabaların üzerindeki ince kar tabakasıyla şoka uğrayan kız —>> Ben.

lamacaps-born4kaos.com

 

Malum, Balkanlar’dan gelen soğuk hava dalgasının yeniden bizi etkisi altına aldığı, bizim de dışarı çıkarken atlet-tshirt-kazak-hırka-mont-kaban-atkı-çizme-bot-bere-şemsiye derken 178 parça giyinip, yürürken ekstra ağırlıktan asfaltı çatlattığımız günlerdeyiz. E tabi hastalıklar da kol geziyor. Bu yılın şanslı numarası H3N2 kod adlı grip virüsü herkesi bowling labutu gibi birer birer yatağa düşürürken, bendeniz de bir kamu hizmetine imza atıyorum ve annemin bir numaralı doğal ilacını paylaşıyorum.

 

ZENCEFİLLİ BAL!

zencefilbal

 

Efendim, bal da zencefil de kendi çaplarında haklı bir üne kavuşmuş, şifa deposu olarak anılan besinler. Kanal kanal dolaşıp yeryüzünde bitmiş ve bitecek olan bütün otların faydalarını sayan dolandırıcı kılıklı amcalar gibi tek tek anlatmayacağım bunları tabi ki :) Direkt ilaca geçiyorum. Özellikle öksürüğe çok iyi gelen bu tarifin yapımı da çok basit. Aktardan biraz toz zencefil alıyoruz, kaliteli bir bal buluyoruz, sonra 1 çay kaşığı toz zencefil ve 1 yemek kaşığı bal oranıyla bunları güzelce karıştırıyoruz. Ortaya şöyle bir şey çıkıyor, üşenmedim yaptım:

Nane limon kabuğu, bir güzel kaynasın aman ha ha ha ha ha!

Nane limon kabuğu, bir güzel kaynasın aman ha ha ha ha ha!

 

Sonra bu karışımı ortada bir yerde bırakıyoruz, gelip geçerken bir kaşık atıyoruz ağzımıza ve havamızı buluyoruz :) Haydi geçmiş olsun.

 

Öperim,

Merve