İtalyan Tarzı Sıcak Çikolata

İtalyanlar sıcak çikolatayı pek bir seviyorlar. Bizim alışık olduğumuzun aksine çok yoğun kıvamlı tercih ediyorlar, zaten her şeye aroma katmaya bayıldıkları için de yüz elli farklı aromalısını yapıyorlar. Ama ben sizin için normal, ev usulü, İtalyan tarzı sıcak çikolatanın tarifini öğrendim. (Also in English)

Ülkecek kafayı yiyip okeye döndüğümüz şu günlerde, madem battık hiç olmazsa ağzımızın tadı yerinde olsun diyerek basit bir tarif yazayım dedim. Bu sıcak çikolatayı yapmak için ihtiyacımız olan malzemeler:

1

 • 2 çorba kaşığı toz kakao (ben bitter olanlarını tercih ediyorum)
 • 1 – 2 çorba kaşığı toz şeker (esmer şeker kullanılabilir. tatlı seviyorsanız 2 hatta 2.5 kaşık koyun)
 • 1 çorba kaşığı mısır nişastası
 • 1 bardak süt

Bu tarifle iki çay fincanı ya da bir kupa kadar sıcak çikolatanız olur. Ben yoğun severim derseniz, süt miktarını azaltın.

Gördüğünüz gibi ben çok iyi karıştıramadım :(

Gördüğünüz gibi ben çok iyi karıştıramadım :(

Yapılışına gelirsek; kakaoyu ve nişastayı elekten geçirin ve şekeri de ekleyip iyice karıştırın. Aromalı olsun isterseniz, toz vanilya ya da tarçın da ekleyebilirsiniz bu aşamada. Sonra biraz süt ekleyip karışımı açmaya başlayın. Yavaş yavaş sütü ekleyerek karıştırmaya devam edin. Bu sırada köpürmüş gibi görünebilir, geçecek o evre merak etmeyin. Sonra kısık ateşte ısıtmaya başlayın, bu sırada da sürekli karıştırın; hem dibi tutmasın, hem de topaklanmasın diye. Bu noktada eğer isterseniz, %60 ya da %70 kakao yoğunluklu bir parça çikolatayı da benmari usulü eritip karışıma ekleyebilirsiniz. Sıcak çikolata kaynayana kadar karıştırın, kaynadıktan sonra altını kapatıp 1 dakika daha karıştırmaya devam edin.

hotchocolate3

Ve voila! Bardağa dökün, ful İtalyan havası yakalamak istiyorsanız, üzerine bir parça da krema konduruverin (ben tabi ki böyle bir kalori günahı işlemedim!) ve sıcak çikolatanız hazır. Diğer şehirleri bilemem de, Roma’ya gelirseniz, San Lorenzo’daki Said dal 1923’te bir cioccolata calda içmeden sakın gitmeyin. O zamana kadar da bu tarif idare eder :)

Sonuçta barlarda sıcak çikolata isteyince şöyle bir şey geliyor:

Photo by Alex Roe, from Flickr Creative Commons

Photo by Alex Roe, from Flickr Creative Commons

Close enough! İçtikten sonra dudak kenarlarını silmeyi unutmayın :D

Öperim,

Merve

~~~

Italians like hot chocolate a lot. Unlike what we usually have, they prefer it quite thick and rich, and since they love adding aromas to almost everything, there are dozens of different flavoured hot chocolates. But I’ve learned how to make normal, home-made Italian style hot chocolate.

Ingredients we need for this recipe are:

 • 2 table spoons cocoa powder (I prefer unsweetened ones)
 • 1 – 2 table spoons sugar (brown sugar can be used; if you like it sweet 2, even 2.5 spoons are ok)
 • 1 table spoon corn starch
 • 1 glass of milk

With this recipe you’ll have two teacups or one big mug of hot chocolate. If you want it denser, put in less milk.

As for making it; sift cocoa and starch, add sugar and mix well. If you want a flavoured drink, you can add powdered vanilla or cinnamon at this point. Then add a little bir of milk and start mixing, then slowly, little by little add the remaning milk and mix well. It may look like it’s foamed up but don’t worry, it’ll pass. Then put the pan on the stove -low heat- and stir continiously so that the mixture neither sticks to the bottom nor gets lumpy. At this point, if you like, you can add in a piece of %60 or %70 cocoa chocolate that you melted in bain-marie. Continue stirring the liquid until it boils and when it boils, turn off the heat and continue stirring for another minute.

And voila! Pour it into your cup; if you would like a full Italian flair, drop a little cream on top (of course I didn’t commit that calorie sin!) and your hot chocolate is ready. I don’t know about other cities, but if you come to Rome, do not ever leave without having a nice cioccolata calda at Said dal 1923 in San Lorenzo. Until then, this recipe will do :)

Don’t forget to wipe the sides of your lips clean after drinking :D

Kisses,

 • Cansu

  Hocam bir sorum olacak. İçtikten sonra dudaklarımızı silecek bir sevgilimiz olsa da onunla içsek daha iyi olmaz mı acaba? Bu konudaki önerilerinizi de bekliyoruz. ;))

  • Born4Kaos

   Sevgili çekirge, gidiş yolunu beğendim, aferin. Her şeyi de devletten beklemeyin, yapın sıcak çikolatanızı, çıkın yola, bakalım kimler gelecek… Mesela. :D

   • Cansu

    Elimizde kremalı sıcak çikolatalarla sokağa atarsak kendimizi çok “müsait” bir ortam yaratmış olmaz mıyız peki?:((

    • Born4Kaos

     Şununla cevap vermek istiyorum bunu ileri süreceklere: