Haydi Saç Lastiği Yapalım!

DIY tariflere çok çok basit bir taneyle başlıyorum. Böylece “Burada yapılmışı var!” türünden sıkıntılara girmiyoruz, “Ben de yapabiliyorum!!” diyip cesaretleniyoruz ve yavaş yavaş bütün tarifleri deniyoruz.

3 tane malzeme var, daha ne kadar basit olabilir?!

3 tane malzeme var, daha ne kadar basit olabilir?!

Saç tokaları neden kaybolur? Evde minik kara delikler tarafından yutulduğuna kanaat getirdim ben artık. 5er 10ar alınan o lastik tokalar, bir kez kullanılır sonra ara ki bulasın! Daha fenası, normal lastik tokalar saçta iz bırakır. Toplanmış saçı açınca, yanlış yerden ütülenmiş pantolon gibi kat izi olur saçta, hiç gerek yok.

Lastik3-born4kaos.com

Saçta iz yapmayan ve başı ağrıtmayan lastik tokalar 1-1.5 yıldır yurtdışında pek popülerdi, burada da birkaç yerde gördüm ama siz de benim gibi “Kendim yapacağım ya!” diyorsanız, buyurun buradan:

 • Lastiklerden hemen hemen her yerde var, üç tuhafiyeciye sordum 2’sinde buldum :) Tabi daha çok desen ve renk için Eminönü’ne bakmak iyi olur.
 • Lastiklerden yaklaşık 18 cm ila 21 cm’lik parçalar kesiyoruz.
 • Kestiğimiz parçayı ortadan ikiye katlayıp ucuna düğüm atıyoruz.
 • Sonra da uçlarını çakmakla hafiften tüttürüyoruz ki iplikler atmasın. Ve ta-daa.
Aman dikkat, kendimizi yakmayalım.

Aman dikkat, kendimizi yakmayalım.

 

Hatta, bunları minik bir kutuya ya da kavanoza koyup birine hediye de edebiliriz. Şahsen böyle faideli bir hediyeye hiç hayır demem :)

Lastik6-born4kaos

Şimdiden ellerinize sağlık.

Öperim,

Merve

~~~

I’ll begin the DIY how to’s with a really really simple one. So that we won’t feel any troubles like “Here we have it already done!”. We’ll say “I can do it!” and take heart and try other DIYs one by one.

Why do the hair elastics get lost all the time? I’m persuaded to believe that they are swallowed by little black holes in the house. We are only able to use those elastics we bought in dozens once and then, find them if you can! But more importantly, the usual elastics leave a crease in your hair. When we let our ponytail down, there’s a crease like badly ironed trousers. Really, no need!

These elastics that will not crease your hair or make your head ache have been popular abroad for a year or so, and I saw a few times in here as well but if you say “I’ll do it myself!” like I do, please take a look.

 • You can find these elastics almost everywhere, I checked three milliners in İstanbul and found in two :) But of course, for more colours and patterns, it’s a good idea to visit Eminönü.
 • Cut 18 cm to 21 cm (7-8 inches) long pieces from elastics.
 • Fold the piece in two and tie a knot at the end.
 • Then singe the ends a little with a lighter and ta-daa.

Also, we can put these elastics in a fancy little box or a jar and give as a gift. Personally I wouldn’t say no to a useful gift like this :)

Bless your hands!

Kisses,

 • Nur

  Katyaaa! lastiklerimi getir, toka yapacağım! :))

  Süper fikirmiş! Elbetteki biz tokanın, çıkarıldığında saçta iz bırakmayanını severiz :)

  Diğer yandan, do it yourself tutorial’ı izlemeye/okumaya bayılırım! Bu konuda pinterest görsellerini de tavsiye ederim -ki sen biliyorsundur zaten. Geçen yaz oradan macramé bilezik yapmayı öğrenip binlercesini yapmıştım. Sana da yapayım istersin? :)

  P.S. Fotoğraftaki kırmızı ojeli güzel eller size aitse, sol işaret parmağınızdaki yüzüğü çok beğendiğimi belirtmek isterim.

  • Born4Kaos

   Ahaha Katyalar böyle her yerde bulunabiliyorsa ben de isterim. Gerekli mercilere duyurulur! (kimse onlar?)

   Bu tokalar cidden çok rahat, daha hiçbirini kaybetmedim üstelik. Mutlaka denemelisin. Ben de DIY manyağıyımdır. Her şeyden önce, “Ben yaptım bunu!” demenin gururu apayrı bir his, yaptığım şey bir şeye benzemese dahi. Pinterest ise zaten cennet, gerçi ben başka çok başarılı bloglar da buldum. Zamanı geldikçe paylaşırım sizlerle.

   Çok teşekkür ederim :) Sen bana yap, ben de sana yapayım makrame bileklik, birbirine şövalyelik nişanı veren devlet yöneticileri gibi törenle değiş tokuş ederiz. :D

   Ps. Evet eller benim ;) Yüzük de favorimdir, tekrar bulursam sana da alırım:

   http://instagram.com/p/b3m4-PpUDu/