Hangi Sosyal Ağlar Nerede Popüler?

Facebook’un dünyaya egemenliği de diyebilirmişiz hani… Sosyal ağların dünyanın çeşitli ülkelerinde ne kadar etkin olduğunu merak ettiniz mi hiç? Neyse ki araştırmasını yapanlar var. (Also in English)

Gökhan geçtiğimiz yıl, sosyal medya stratejisti Vincenzo Cosenza‘nın hazırlayıp yılda iki kez güncellediği Sosyal Ağların Dünya Haritası’nı derlemişti. Bugün 2014’ten 2015’e ne değişti diye şöyle bir baktım. 2014 Temmuz verilerine göre Facebook 128 ülkede en önde gelen sosyal ağ imiş. 2015 Ağustos Alexa verilerine göre ise, incelenen 137 ülkeden 129’unda Facebook lider konumda. Bu süre zarfında Facebook, Letonya’nın 2004’te açılan sosyal ağ sitesi Draugiem’i egale etmiş ve Letonya’da da en çok kullanılan site haline gelmiş.

Toplamda yaklaşık 1.5 milyar kullanıcısı olan Facebook’un (ki Statistic Brain‘e göre bunların 81 milyonu sahte profil), Cosenza’nın analizine göre Asya’da 496 milyon, Avrupa’da 311 milyon, ABD ve Kanada’da 213 milyon ve dünyanın geri kalanında 471 milyon kullanıcısı varmış.

Birinci belli, ikinci kim?

WMSN_Ranked2nd_1029

Yine Cosenza’nın SimilarWeb ve Alexa verilerine göre incelediği 56 ülke içinde, 35 ülkede Facebook’tan sonra en çok kullanılan sosyal ağ Instagram’mış. Twitter ise Avrupa ülkeleri başlıca olmak üzere 13 ülkede ikinciliği kaptırmazken, Rus menşeili sosyal ağ Odnoklassniki de Rusya (tabi ki), Almanya ve İsrail’de ikinci en çok kullanılan sosyal ağ imiş. LinkedIn Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde popülerken, Reddit de Kanada ve Danimarka’da popülermiş ve VKontakte Çek Cumhuriyeti’nde ikinci sırada geliyormuş. En popüler sosyal ağın Twitter olduğu Japonya’da ise ikincilik Facebook’a aitmiş.

Ne diyorsunuz, bu veriler sizi şaşırttı mı? Yıllardır “Facebook bitti artık” denilip duruyor, ama pek de bitmiş görünmüyor, değil mi?

Ps. Analizin İtalyancası da var, ilgisini çekenler için: Analisi in Italiano

Öperim,

Merve

 

Kaynak (resim ve veriler): Vincos.it

~~~

Which Social Networks are Popular in Where?

We could very well have said “Facebook’s World Domination” instead… Have you ever wondered how popular social networks are in each country around the world? Thankfully there is someone who analyses this.

WMSN0815_1029

Last year Gökhan had written about the World Map of Social Networks which is made and updated twice every year by social media strategist Vincenzo Cosenza. Today, I took a look to see what had changed from 2014 to 2015. According to the data of July 2014, Facebook was the leading social network in 128 countries. According to August 2015 data from Alexa, Facebook is the leader in 129 countries among the 137 that were analysed. In the meantime, Facebook won over in Latvia, surpassing the Latvian social network website Draguiem, which was launched in 2004.

Facebook has nearly 1.5 billion users; 81 million of which, by the way, are fake accounts according to the Statistic Brain. There are 496 million Facebook users are in Asia, 311 million in Europe, 213 million in the USA and Canada, and 471 million in the rest of the world.

Champion is here, who’s the second?

WMSN_Ranked2nd_1029

Again, among the 56 countries Cosenza analysed according to the data by SimilarWeb and Alexa, in 35 countries the second most popular social network after Facebook, is Instagram. While Twitter is the second most popular among 13 countries (especially European), Russian originated Odnoklassniki is the second popular in Russia (of course), Germany and Israel. While LinkedIn is popular in India and United Arab Emirates, Reddit is popular in Canada and Denmark, and VKontakte is the second most popular in Czech Republic. In Japan, where the most popular network is Twitter, Facebook has the second most popular place.

So, what do you say? Do these data surprise you? For years, it’s been said everywhere that “Facebook is dead, finished” however it doesn’t seem dead at all, does it?

Ps. There’s also the Italian version of the analysis, for those interested: Analisi in Italiano

Kisses,

Merve

Source (pictures and data): Vincos.it