Google’dan İnce Ayar

Google bugün Kış Olimpiyatları için özel bir doodle yapmış, yaparken de bir yerlere dokundurmuş.

Rusya Federasyonu’nda yapılacak olan 2014 Sochi Kış Olimpiyatları, Rusya’nın anti-gay yasası sebebiyle aylardır birçok tartışmaya konu oldu, devlet başkanları “Daha da Sochi’ye gitmem” diye trip attılar, filmler çekildi, bir sürü insan sokaklara çıktı falan, bayağı olaylı bir gündem vardı daha oyunlar başlamadan.

Bugün başlayan Kış Olimpiyatları için özel bir doodle hazırlayan Google ise, Olimpiyat Bildirisi’nde belirtilen Temel İlkeler’in 4. maddesini alıntılayarak ve doodle’ı gökkuşağı renklerinde hazırlayarak bu tartışmalara ince bir ayar vermiş oldu.

googlesochidoodle

Metnin orijinali:

4. The practice of sport is a human right. Every individual must have the possibility of practising
sport, without discrimination of any kind and in the Olympic spirit, which requires mutual
understanding with a spirit of friendship, solidarity and fair play. The organisation, administration
and management of sport must be controlled by independent sports organisations.

Olympic Charter

Devlet kademelerindeki kişilerin tepkilerinin samimi olduğuna tabi ki inanan yok ancak sokakta ve her yerde birçok haklı tepki vardı bu ayrımcılığa. Bize göre doğru olur, olmaz, hoşumuza gider, gitmez ama insanların hayatlarına karışmak, yasayla onları yok saymak ya da birtakım kalıplara sokmak deyince işte orada bir duracaksın! Ayrımcılığa hayır; türü, şekli, hedefi ne olursa olsun!

Öperim,

Merve

~~~

2014 Sochi Winter Olympics that will be held in Russian Federation has been subject to many debates for months because of the anti-gay law of Russia, some presidents and prime ministers adopted attitudes like “I won’t go to Sochi again!”, campaign movies were broadcasted, many people took to the streets and all; it was a pretty eventful agenda even before the games began.

Google, who prepared a special doodle for the Winter Olympics which started today, quoted the 4. article of the Fundamental Principals stated in the Olympic Charter and prepared the doodle in rainbow colours and thus put its two cents (!) in the debate.

No one actually believes that the reactions of states people are sincere but there were quite a number of righteous reaction in the street and everywhere. It may be right, or not, we may like it or not like it but interfering in people’s lives, ignoring them by the law or shaping them all the same, just no, stop right there! No to discrimination; whatever the type, shape or target is!

Kisses,

 • Nur

  Doodle’larını gündeme dair bir duruş sergilemek amacıyla tasarladığında seviyorum Google’ı. Sizin güncel konu analizli postlarınızı da pek sevdiğimi söylemeden edemeyeceğim. :) Klavyenize kuvvet! ^.^

  • Born4Kaos

   Ben de Google ve diğer yeni jenerasyon whizzkid’lerin sitelerini böyle zamanlarda daha bir seviyorum. Artık yeni bir çağın başladığını herkesin anlaması ve kabul etmesi gerekiyor.

   Çok teşekkür ederim efendim ^_^ Okuduğunuz için de teşekkürler!

 • Pingback: KENDİSİYLE DALGA GEÇEBİLEN OLİMPİYAT SEKSİLİĞİ | born4kaos.com()