Erkekleri Çekici Yapan 7 Hareket

Erkeklerin farkında olmadan yaptıkları 7 seksi hareket diye bir video yapmışlar Buzzfeed‘de.

(Scroll down for English)

 

Hareketler isabetli yalnız eksikler de var sanki :) Misal, araba kullanırken direksiyonu avucun içiyle çevirmek, sol kolu da cama yaslamak ya da bir el cepteyken diğer kolu kapı çerçevesinin üst kısmına yaslamak gibi hareketler de listeye eklenebilir.

Ayrıca, göz teması konusunda doğru örnek olarak verilen arkadaşın bakışlarını hiç beğenmedim. “Yakın gözlüklerim olmadan tam seçemiyorum evladım” der gibi, ne o öyle? Daha iyisi olabilir!

Diyeceğim o ki, kadınlar detaycıdır; kişiye has detayları, mimikleri mutlaka fark ederler. Bunlar çok basic hareketler gibi görünse de herkeste farklı görünür, unutmayalım :)

 

Haydi öperim,

Merve

~~~

There is a video on Buzzfeed called 7 Sexy Things Guys Do without Realizing It.

The moves are on the mark however there are some missing moves :) Like, turning the wheel with only the inside of the hand and resting the other arm on the window or leaning one arm on the doorframe while the other hand is in his pocket could be added to the list as well.

Also, I just didn’t like the gaze of the mate who was shown as the correct example in eye contact. He looks like he’s about to say “I can’t see clearly without my reading glasses, child.” Tsk tsk, could be better!

All in all what I’d like to say is, women are focused on detail; they’ll surely notice personal details, mimics. Although these may seem like the most basic moves, they’ll still differ according to the one who makes them. Let’s keep that in mind :)

Kisses,