Aile Nedir, Neye Denir?

Bu ülkede, kadınları yönetilmeye muhtaç gören cinsiyetçilikten sıyrılabilecek miyiz acaba bir gün?

Dün sabah Twitter’da, gazeteci Duygu Ayber‘in paylaştığı bir fotoğrafla bir kez daha mavi ekran verdik. Bu ülkedeki ataerkil tavırlar daha da artamaz dediğimiz her an yeniden şoka girmek alışkanlık oldu artık. Malatya Kent Konseyi, “Hazinemiz ailemiz” sloganıyla yola çıkıp şahane bir afiş hazırlamış, öyle ki kadın-erkek-toplum açısından irdeleyemiyoruz bile. Neyse umarım biz yanlış anlamışızdır da Malatya Kent Konseyi bir açıklama yapar “Aslında öyle demek istemedik!” diye.

Ama bu afişin tasarımı da içeriği de olmamış. Ben kendileri için yeniden yaptım, benden olsun bu seferlik.

Neymiş?

Neymiş?

Hobi olarak yine ol...

Hobi olarak yine ol…

 

Kadınla erkeğin eş olarak yaşayabildiği, kimsenin kimseye köle, tebaa, kul vs. olmadığı, kadınlara yönelik şiddetin bittiği günlere inşallah!

Öperim,

Merve

~~~

I honestly wonder if we will ever be able to get free of sexism in this country that thinks women to be in need of being controlled?

Yesterday morning, we blue-screened once again when we saw a picture posted by journalist Duygu Ayber on Twitter. It’s already became a habit getting shocked each time we say that the patriarchal attitudes in this country cannot get any louder. Malatya City Council, set off with a motto “Our tresure is the family” and prepared a fantastic poster that says “Do not be a slave to a woman, be the head of family!*”, so much so that we cannot examine it in the context of women-men-society. Anyway, I hope we misunderstood this and Malatya City Council will make an announcement and say “Actually we did not mean it that way!”.

But neither the design nor the content of this poster is okay. I made them all over again, it’s a gift from me.

1st poster: The foundation of the family is the equality between spouses.

2nd poster: Be a spouse** at home. If you ever happen to be in a tribe, you can be a chief* as well.

Hopefully to days where women and men can live as equals, noone becomes a slave, subject or servant to anyone and the violence against women is over!

*reis: chieftain, aile reisi: head of family

**eş: equal; spouse

 • Nur

  Ama bunlar çok iyi olmuş sevgili yazar! Paylaşılmalı, yayılmalı dört bir yana :) Emeğinize sağlık. ^.^

  • Born4Kaos

   Teşekkür ederim. Umarım bir yanlışlık olmuştur! Aileden anladığımız reis ve emrindekiler olmamalı zira.

 • nidako

  2. afişe bayıldım… :) içerik mesajı 10 numara!

  • Born4Kaos

   Teşekkür ederim! Benim de en sevdiğim o oldu. Mesajı açık :D

 • Cansu

  10 numara 5 yıldız bir afiş çalışması olmuş. Sizi, Malatya valisi olarak atıyorum efenim. Ben, keyfim ve kahyası bir araya gelerek üçlü kararnameyi imzaladık. Hayırlı uğurlu olsun…:))

  • Born4Kaos

   Ah beni bu onura layık gördüğünüz için çok teşekkür ederim efendim. Cinsiyetçi afişler hazırlamayacağıma siz ve yandaşlarınız huzurunda söz veriyorum! :D