2014’ün Televizyon Enleri

Bu ara yazarken en eğlendiğim yazılardan biri, sevgili Ekranella‘cım için yazdığım yerli televizyonlarda 2014 yılının enleri listesiydi. Buraya da taşıyayım dedim.

Eee yeni yılın ilk günü nasıl geçti gençler? Yeni başlangıçlar yaptık mı? Ben şahsen patates kızartmada kendimi aşarak yeni bir başlangıç yaptığımı söyleyebilirim sanırım :D

Neyse, geçen yılı geride bırakırken, 2014’te ekranlarda gördüklerimi listelediğim bu yazıyı burada da paylaşayım:

1 medcezir

En Hala ve Israrla Takip Edileni: medcezir

Dişi erkek demeden herkesin takip ettiği, hatta sosyal medyada yorum yazdığı, tarzını benimsediği gençlik dizisi. Arada fena halde baysa da ikinci sezonunda da başarısını devam ettiriyor.

2 Kurt Seyit ve Şura

En Hayal Kırıklığı Yaratanı: Kurt Seyit ve Şura

Dönem dizisi, Kıvanç, mis gibi kıyafetler, Rusya, kitaptan uyarlama, aşk, muhteşem valsli fragmanlar falan derken fezaya çıkan beklentimiz malesef tam karşılığını bulamadı; lakin seyirci de erken bıraktı diziyi. Neyse, Kurt Seyit gittikçe gözümüzde küçülürken, dizinin bitmesi iyi oldu, bize de Kıvanç Tatlıtuğ’un şahane imajına bakmak kaldı.

3 O Hayat BenimEn Sürpriz Başarılısı: O Hayat Benim

İkinci sezonunda da pazar akşamlarındaki başarısını devam ettiren dizi, ne yalan söyleyeyim ilk başta hiç böyle bir imaj çizmemişti. Ama fena halde izlettiriyor kendini. Tabii Yeşim Ceren Bozoğlu da efsaneliğe yürüyor.

4 Ruhumun AynasıEn Tadına Doyamadan Harcananı: Ruhumun Aynası

Hem mahalle dizisi diye diye kafa ütülersiniz, hem de mahalle dizilerini bozuk para gibi harcarsınız. Ne diyeyim, geçmiş ola. Dizi, 2014 yazında yedinci bölümüyle final yaptı.

5Küçük AğaEn Öff Yine Mi? Dedirteni: Küçük Ağa

Yani… Zekamıza hakaret eden diziler kategorisi diyecektim ama demedim fark ettiyseniz. En nihayetinde diziden bir mutlu çift çıktı, bu da artı yönü diyelim.

6 Güneşi BeklerkenEn Acaip Sonu: Güneşi Beklerken

Bir anda sosyal medyada patlayan, genç yaşlı herkesin aylarca “Kerem ya, Güneşi Beklerken Kerem…” diye konuştuğu dizinin başından bir sürü olay geçti ve dizi 2014 yazında, şaşırtıcı bir şekilde, birinci sezonunun sonunda bitti.

7 MerhametEn Boynu Bükük Bırakan Vedası: Merhamet

Allahaşkına, sevgili Mahinur Erguncum, reva mıydı bu son bize ha?! İçim kıyıldı, yüreğim lime lime, lif lif ayrıldı! İki yıl boyunca bayılarak izlediğim, ekranların en, en iyi işlerinden biri olan Merhamet’in finali olmamış gibi davranıyorum ben, o bölümü sildim hafızadan. Narin ve Deniz hala bir yerde birbirleriyle atışıyorlar, Deniz heyecanla saçlarını savuruyor, Narin gözlerini deviriyor, bebeklerini büyütüyorlar harala gürele içinde. Evet, aynen böyle.

8EmanetEn Töree, Töreee, Töreeeğ Dizisi: Emanet

Arkadaş…! Ya neyse bir şey demeyeceğim. 13 bölümde ekranlara veda etmiş bir dizi.

9YılanlarıÖcüEn Bu Ne Biçim Uyarlama Ulan! Dedirteni: Yılanların Öcü

Ya bu kitap böyle miydi? Hadi o olmadı, inandırıcılık kısmından yürünseydi bari, o da yok. Eee? Üzülerek belirtiyorum ki dizi de en az üstteki fotoğraf çalışması (?) kadar anlamsız olmuş.

10 KaragülEn Ağır Abisi: Karagül

Hem ağır oyuncular hem de ağır dramatik senaryosuyla başta beklenmeyen ama sonradan yerini sağlamlaştıran bir performans gösterdi Karagül. Ayrıca Şerif Sezer. Nokta.

11 Bu Tarz BenimEn Çılgınca Konuşulanı: Bu Tarz Benim

Bir sürü insanı, elde çekirdek camdan mahalle kavgası izleyen Gırgıriyeliler’e çeviren bu program, aslında Bugün Ne Giysem? iken de başarılı (ve kavgasız) olan bir formatı niye bu hale getirmiş bilemiyorum ama ilgi çektiği kesin tabii. Kendi sorumun cevabını da verdim, neyse. :)

12 Şebnem GürsoyEn Laf Ebesi Esas Kızı: Şebnem Gürsoy

2014 yazında başlayan çerezlik gençlik dizisi Kaçak Gelinler’in, yıldızlı fenomen kumaşından, dakikada 48 kelime türetebilen it-girl’ü Şebnem, senarist değişikliğinden sonra performansında epey düşüş olsa da, tabii ki bu listede olmayı hak ediyor.

13 Güllerin SavaşıEn Copy-Paste Senaryosu: Güllerin Savaşı

Başlık yeterince açıklayıcı oldu sanırım. Eh alıcısı varsa, değiştir oyuncuları, sür fırına. Oh mis.

14 O SesEn Vay Anasını Dedirteni: O Ses Çocuklar

Çocukların böyle yarışmalarda reyting malzemesi olarak kullanılmasını etik olarak yanlış buluyorum, dolayısıyla yarışmayı da izlemedim. Fakat denk gelince gördüm ki gerçekten çok çok iyi seslere sahip çocuklar vardı. Umarım çocukları heveslendirip, sonra ortada bırakmazlar.

15 Macit ArcaoğluEn Kibar ve Düşünceli Esas Oğlanı: Macit Arcaoğlu

Bir senaryo en çok ne kadar doğallıktan uzak ve ölümüne tekrarlı yazılır konusunda ders olsa garipsenmeyecek bir dizi olsa da; şehirli, kibar, düşünceli ve saygılı bir esas oğlan karakteri görmeyi özleyen benim gibileri için pek değerli Macit karakterini yaratan Fatih Harbiye, 2014’ün son ayında ekranlara veda etti.

16 Ulan İstanbulEn Dibine Kadar Geyik ve Sazlar Sözler Ekibi: Ulan İstanbul

Arkadaş, Karlos-Yaren diye diye Youtube’u göçertmişiz, adamlar server’ı kapatacakmış az kalsın :D Şaka bir yana, geyik muhabbetini pek de güzel yediren, aksiyonu pek aksiyon gibi olamasa da hiç yoktan iyidir dedirten bir güzel dizi oldu Ulan İstanbul. Ayrıca, Servet Abi’nin HASTASIYIZ!

17Çağatay SerenayEn Güzel Çifti: Çağatay Ulusoy – Serenay Sarıkaya

Aynalara küstürürler insanı! Ayrı ayrı güzeller, yan yana daha güzeller. 90’lı neslin maşallahı var :)

18 Benim adım GültepeEn Bu Dramlar Artık Olmuyor Mahallesi: Benim Adım Gültepe

Öyle bir geçer zaman ki… Dediğim aynıyla vaki. Sağlam kadrosu olan, genç yetenekleri parlayan, hikayesiyle herkesi bir heyecanlandıran dizi, olmadı, olamadı.

19Bana Artık HicranEn Enteresan İsimli İşi: Bana Artık Hicran De

– Bana anne deme!
– Ne diyeyim peki?
– (Dış ses) BANA ARTIK HİCRAN DE! Şeklinde bir teaser’ı olan bu dizi, maalesef tadını sevenlerinin damağında bırakarak birkaç bölümde reytinge kurban edildi.

20 ParamparçaEn Son Dakika Golü: Paramparça

Ekranella Kedileri’nin guilty pleasure’ı olan bu diziyi bir kuple izledim ve diyorum ki, Gerçek Kesit’in HD versiyonu olan bu diziyle klişelerden klişe beğenmeye HAZIR MISINIZ!?

“Bu çok iyi geldi, biraz daha okuyayım. Liste verin banaaa!” diyorsunuz biliyorum. O yüzdeeen; burada da diğer arkadaşların Enler Listeleri var, buyurun: Ekranella 2014 Listeleri

 

Öperim,

Merve