2014 Yazının Rock Konserleri ve Festivalleri

Yaz geliyor, konser-festival dönemi yaklaşıyor! İstanbul’da yine bir sürü festival ve konser var. Benim ilgimi çeken festival ve konserleri, “bu da burada dursun” diyerek yazıyorum. Biyruun:

(Scroll down for English)

1. Önce… Metallica! All time favourite gruplarımdan biri olan Metallica 13 Temmuz 2014’te tekrar İstanbul‘da. Daha önce 1993, 1999, 2008 ve 2010’da buraya gelen grup, bu kez “By Request” diyerek konserin setlist’ini dinleyicilerin oluşturmasını istiyor. Gerçi organizasyon yine Pozitif, ben de Red Hot Chili Peppers konserinden sonra “bir daha ancak rahmetli Freddie Mercury’li Queen’i getirirlerse Pozitif organizasyonuna giderim” demiştim, Gezi’den beri de, tavrını bildiğimiz diğer birçok marka gibi Doğuş Grubu’nu da protesto ediyorum. Dolayısıyla bu konsere de gidemeyeceğim.

Biletler: www.biletix.com

2. Aerosmith! Şunun şurasında 20 günün kaldığı konser, Aerosmith’in Türkiye’deki ilk konseri olacak, bu yüzden bu konser çok önemli hatta grubun hayranlarının da söylediği gibi “Mucizevi!”. Yalnız hem haftaiçi oluşu, hem de biletlerin cidden pahalı oluşu (Metallica biletleri de aynı şekilde pahalı) dolayısıyla katılımın az olacağı düşünülüyordu, ki organizatör firma daha düşük fiyatlı bir bilet satışa çıkarmış. Yorumsuz… Umarım konser son anda iptal olmaz.

Biletler: www.biletix.com

manowar

3. Metal Summer FestivalManowar, Arch Enemy ve Pentagram 24 Mayıs’ta Küçükçiftlik Park’ta çalacak. Ayrıca Kırmızı ve Fallen da festivalde olacak. Detaylar için: www.istanbulageliyor.com

Biletler: biletix.com

4. Dream Theater — 5. kez Türkiye’de konser verecek olan progressive’in babası grup, 31 Temmuz’da KüçükÇiftlik Park’ta coşturacak. Yeri gelmişken, lise hayatım boyunca Dream Theater’ı ve John Petrucci’yi beynime (bütün sınıfın beynine) kazıyan Gökalp’e selamlar :D

Biletler: dreamtheater.net

megadeth

5. Rock Off FestivalMegadeth, Him, Amon Amarth, Haggard, W.A.S.P ve diğerleri 2-3-4 Ağustos’ta Küçükçiftlik Park’ta.

Biletler: sosyotix.com

6. Travis — Brit müziğinin hastasıyız bittabi, söylemeye gerek yok. Ada’dan çıkan en naif seslerden biri olan Travis de 19 Haziran’da İstanbul’da. Konser Maslak Black Box’ta, lakin Pozitif’le ilgili düşüncem için bakınız: 1. madde. Yine de,

Biletler: biletix.com

7. Midtown Fest — Britanya demişken, bu yıl Türkiye’yi ziyaret edecek bir diğer Brit grup da Portishead. Festival dahilinde, bizi melankoliye doyurmak için gelen gruba, İngiltere’den Savages ve Thought Forms, Türkiye’den de The Ringo Jets, The Away Days ve Telepotik eşlik edecek.

Biletler: biletix.com

8. Beirut — 17 Ağustos’ta Küçükçiftlik Park’ta sahne alacak olan grupla ilgili bilgileri Gökhan derlemişti geçenlerde:

“Batı Avrupa ve Balkan müziğini kendi yorumlarıyla harmanlayan ve indie-rock’ı tüm dünyaya sevdiren Beirut, 17 Ağustos’ta BKM organizasyonu ile KüçükÇiftlik Park’ta performans sergileyecek. 2007 yılında ve son olarak 2012 yılında Kuruçeşme Arena’da konser veren, biletlerini günler öncesinden tüketen grup farklı enstrümanları ve müzikleriyle İstanbullular’la yeniden buluşacak.”

Biletler: biletix.com

9. Pixies — “Nothing Else Matters Metallica’cısı” gibi “Where is My Mind? Pixies’cisi” diye bir küçümseme söz öbeğini duysalardı ne derlerdi acaba diye merak ettiğim grup, 24 Haziran’da Black Box’ta sahne alacak.

Biletler: biletix.com

soundgarden

10. %100 Fest — Soundgarden ve Massive Attack’ın headliner olduğu festival, 6-7 Haziran’da Küçükçiftlik Park’ta olacak. Sahne alacak diğer gruplar henüz belli değil.

Biletler: biletix.com

11. Anathema — Ve son olarak, artık Türkiye’yi su yolu haline getiren gönüllerin rock grubu Anathema, 22 Mayıs’ta garajistanbul’da. Biz onları tanıyoruz, onlar bizi tanıyor, söyleyecek çok fazla şey yok :)

Biletler: biletix.com

Kısacası, güzel bir yaz bizi bekliyor.

Öperim,

Merve

~~~

Summer draws nearer, concert and fest days begin! There are so many fests and concerts in İstanbul this year. I’ll make a list of those that interest me. Here we go:

1. First… Metallica! One of my all time favourite groups, Metallica is in İstanbul one more time on 13th July. The group, who came here before in 1993, 1999, 2008 and 2010, now says “By Request” and asks the audience to make the setlist of the concert. Although, the promoter is Pozitif and I had said after the Red Hot Chili Peppers concert that “I will go to a Pozitif event again if and only if they bring Queen with the late Freddie Mercury.” and I protest Doğuş Group since Gezi just like other brands with pro-gov attitudes. Therefore, I will not go to this concert.

Tickets: : www.biletix.com

2. Aerosmith! There’s only 20 days left to the concert, which is Aerosmith’s first concert ever in Turkey, so it’s quite important and as the group’s fans say, it’s “miraculous!”. However, because of the fact that it’s on a weekday, and that the tickets are really expensive (same thing goes with Metallica tickets), it was thought that the participation will be low, and the promoters now have serviced lower price tickets. No comment… I hope the concert won’t be cancelled in the last minute.

Tickets: www.biletix.com

3. Metal Summer Festival – Manowar, Arch Enemy and Pentagram will play at Küçükçiftlik Park on 24th May. Also, the groups Kırmızı and Fallen will be there. For details: www.istanbulageliyor.com

Tickets: biletix.com

4. Dream Theater — The fathers of progressive will thrill the crowd at Küçükçiftlik Park on 31st July. By the way, regards to my friend Gökalp who practically engraved Dream Theater and John Petrucci into my brain ( into every classmate’s brains) :)

Ticket: dreamtheater.net

5. Rock Off FestivalMegadeth, Him, Amon Amarth, Haggard, W.A.S.P and others are at Küçükçiftlik Park on 2nd-3rd-4th of August.

Tickets: sosyotix.com

6. Travis — We absolutely love Brit music, no need to say it again. One of the naivest sounds rising from Britain, Travis will be in İstanbul on 19th June. The concert will take place at Maslak Black Box. However, for my opinion about Pozitif Organization please check: #1. Still;

Tickets: biletix.com

7. Midtown Fest — Now that we mentioned Britain, another Brit group to visit Turkey this year is Portishead. Within the festival, Savages and Thought Forms from Britain and The Ringo Jets, The Away Days and Telepotik from Turkey will share the stage with the group who will satiate us with melancholy.

Tickets: biletix.com

8. Beirut — Gökhan had recently summed up the details about the group that will take the stage at Küçükçiftlik Park on 17th August:

“Beirut, who blends Western European and Balkanian music in their own style and helped indie-rock’s popularity, will perform at KüçükÇiftlik Park 17th August by BKM’s promotion. The group who had given concerts at Kuruçeşme Arena in 2007 and 2012 and whose tickets were cleared off, will meet with İstanbulites once again.”

Tickets: biletix.com

9. Pixies — I wonder what Pixies would say if they knew that there is a degrading phrase “Where is My Mind? Pixies’er” in Turkish, just like “Nothing Else Matters Metallican” :) The group will be on stage at Black Box on 24th June.

Tickets: biletix.com

10. %100 Fest — Soundgarden and Massive Attack will be headliners in this fest but other groups are not announced yet. The fest will take place at Küçükçiftlik Park on 6-7th June.

11. Anathema – And last but not least, the rock band of our hearts, Anathema – who almost made Turkey their second home :) – will be at garajistanbul on 22nd May. We know them, they know us, no need to say more.

Tickets: biletix.com

In short, a great summer waits for us.

Kisses